poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zkritizujte nás na Yelpu a jíte za polovic, vyhlásila restaurace

16.1.2015

Americká restaurace s italskou kuchyní Botto již delší dobu kritizuje recenzní server Yelp a jeho uživatele. Vyhlásila proto speciální akci – za negativní hodnocení se zde může recenzent najíst za poloviční cenu.

Recenze na internetu mají jak své příznivce, kteří zboží nebo službu nezakoupí, aniž by předem znali ohlasy, tak i své odpůrce. Do druhého tábora zcela jistě patří americká pizzerie Botto, která recenzentům nabízí 50% slevu. K jejímu získání stačí udělat jediné, udělit jí jednohvězdičkové, tedy nejnižší hodnocení na recenzním serveru Yelp. Autor či autorka nejsarkastičtějšího hodnocení pak navíc každý měsíc získá lekci vaření italské kuchyně zdarma.

Majitel restaurace se navíc v newsletteru, který oznamuje slevu, nevybíravě obouvá do uživatelů Yelpu. Označuje je za zoufalce bez sexuálního vyžití, přátel či smyslu života, tedy kromě pomlouvání restaurací na Yelpu. Svůj podnik pak vyhlašuje za „zónu bez idiotů“.

Kampaň se setkala s hlasitou odezvou. Na Yelpu tak restauraci hromadně přibývají jednohvězdičkové recenze od zákazníků toužících po slevě i pětihvězdičkové recenze od trollů, tedy zavilých bojkotérů a provokatérů. Obchodní podmínky Yelpu sice zakazují zneužití hodnotícího systému pro reklamu i falešné recenze, to však majitele restaurace Botto netrápí. V lednu 2015 již bylo z yelpového profilu restaurace Botto administrátorem odstraněno přes dva tisíce okatě falešných či provokujících recenzí.

Yelp nemá potíže jen s vynalézavými rozzlobenými restauratéry. V minulosti čelil negativní kampani, podle které měli zástupci Yelpu nutit provozovatele malých a středních podniků k zaplacení reklamy pro zlepšení celkového hodnocení. Mnoho společností se také na stránku snažilo umístit své vlastní falešné recenze, jiné se s Yelpem soudily o odtajnění skutečných jmen hodnotících, kteří píší pod přezdívkou.

Na druhou stranu, mnohé hotely do svých obchodních podmínek přidalo pravidlo, které jejich klientům zakazovalo pod hrozbou pokuty negativní recenze na Yelpu, Foursquare či jiných komunitních serverech určených k hodnocení služeb. Tuto praktiku však v září zakázal nový zákon o obchodních podmínkách. Ten vstoupil v účinnost v Kalifornii, pod jejíž jurisdikci Yelp spadá.

Někteří z poskytovatelů služeb se pak nespokojili s pouhým pokutováním zákazníků či žalobou. Známý je i případ, kdy uživatel ostře zkritizoval úroveň podávaného jídla v restauraci, kuchař tohoto podniku ho pak pronásledoval po sociálních sítích a vyhrožoval mu fyzickou likvidací.
 

Související články