poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slevy jen pro někoho

19.1.2015

Internetový server Consumerist s odvoláním na Wall Street Journal informoval, že nákupní řetězce využívají zákaznické karty k určení, komu poskytnou slevu. Řetězce nyní využívají data svých zákazníků k identifikaci těch, kteří nakupují ve slevě, a těch, kteří slevy ignorují.

Server Consumerist píše, že obchodníci se po letech, kdy data o svých zákaznících pouze shromažďovali, naučili data analyzovat a využívat ke zvýšení svých zisků. Sledují nejen jaké zboží má zákazník nejraději, ale i jak nakupuje.

Analýza, kterou Consumerist a Wall Street Journal citují, ukazuje, že přibližně 20 % amerických zákazníků nakupujících online se dá označit za „lovce slev“, které zajímá převážně zlevněné zboží a nevadí jim si na slevovou akci počkat. Naopak přibližně 15 % zákazníků nakupuje po celý rok stále stejně a nezáleží jim na tom, zda je zboží za plnou cenu či ve slevě.

Řetězcům se nevyplatí nabízet slevu tomu zákazníkovi, který by zboží koupil i za plnou cenu. Zákaznické karty proto nově využívají k nabízení personalizovaných slev. Cílí zvláště na tu skupinu zákazníků, která bez slevy téměř nenakupuje. Větší personalizace slevových akcí tak pomáhá prodejcům šetřit náklady a zvyšovat výnosy.

Pro některé ze zákazníků může být vysoká úroveň personalizace nepříjemná a příliš zasahující do soukromí. Podle Consumeristu se však jedná o přirozený vývoj, který spěje k ještě větší personalizaci a šití slev na míru. Podobně jako v oblasti newsletterů tu ustupuje trend zasílání jedné nabídky široké skupině zákazníků a přichází snaha vystihnout specifické potřeby každého jednotlivce.
 

Související články