poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Honda zaplatí 70 milionů dolarů za zatajování poruch

20.1.2015

Automobilka Honda dostala pokutu ve výši 70 milionů dolarů od National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), amerického federálního úřadu pro bezpečnost dopravy, za to, že v rozporu s předpisy nenahlásila více než 1700 incidentů, při nichž během uplynulých jednácti let došlo kvůli technické závadě na vozidle ke zranění či dokonce úmrtí pasažérů. Honda pokutu přijala, popírá však zlý úmysl.

Předpisy ukládají výrobcům automobilů povinnost hlásit výskyt veškeré časté závady a s nimi související nehody, zranění a úmrtí. Aféra Hondy byla odhalena v souvislosti s kauzou výbušných airbagů Takata , kdy se zjistilo, že automobilkou nahlášený počet závad a úmrtí neodpovídá skutečnosti.

Za období od března 2003 do července 2014 nahlásila Honda federálním úřadům pouze 1123 případů, v nichž kvůli technické závadě došlo k nehodě, téměř dvě třetiny incidentů však zatajila. Polovinu sedmdesátimilionové pokuty ji NHTSA udělila za nehlášení závad, druhou pak za zatajení incidentů.

Honda udělení pokuty přijala, ovšem odmítá zlý úmysl . Část opomenutí byla prý způsobena pochybením administrativních pracovníků, jiná data se údajně nedostala do systému kvůli chybě v ohlašovacím systému. Automobilka zároveň přiznává, že zákon, který jí ukládá povinnost nahlašovat poruchy a škody, mohla špatně interpretovat. Ve svých výkazech totiž nebrala v potaz data o poruchovosti, která jí byla poskytnuta třetími stranami.

NHTSA udělil v minulém roce nejvíce pokut za svoji čtyřicetiletou historii. Podle jeho ředitele Marka Rosekinda je to důsledkem nového přísnějšího postupu vůči výrobcům.

Hlavní kauza, která v roce 2014 hýbala světem automobilů, se týkala vybuchujících airbagů Takata. Vysoké pokuty však byly uděleny i jiným výrobcům. Problémy se zapalováním zapříčinily stahování vozů z koncernu General Motors, Toyoty měly problémy s brzdami, Chryslery pak s převodovkou. Podle serveru Consumerist, který o případech informuje, byl rok 2014 také rokem, kdy muselo být z trhu staženo nejvíce automobilů v celé historii.
 

Související články