poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Berlínský „Zelený týden“ řeší TTIP i důstojné podmínky chovu zvířat

21.1.2015

V Berlíně se tento týden koná již osmdesátý ročník Zeleného týdne, největšího veletrhu v zemědělství a potravinářství. Hlavními tématy celé akce budou Transatlantická obchodní a investiční smlouva známá jako TTIP, používání antibiotik při chovu masného dobytka, geneticky modifikované plodiny a důstojné podmínky chovu hospodářských zvířat.

I v Německu se návrh TTIP setkává s kritikou, i zde se spotřebitelé obávají amerických kuřat z chlorovaných lázní, geneticky modifikovaných plodin a celkového narušení evropského konceptu ochrany spotřebitelů. Veletrh „Zelený týden“ je provázený i sérií diskuzí, workshopů a přednášek na téma nejpalčivějších spotřebitelských otázek.

„TTIP by mohl být pro koncového spotřebitele výhodný, současná podoba dohody ale stále vyžaduje úpravy,“ říká Klaus Müller , předseda Federace německých spotřebitelských organizací, který na Zeleném týdnu také vystoupí. Podobně k tématu přistupují i další zúčastněné organizace, například Federace německého potravinářského průmyslu či Asociace německých farmářů.

S TTIP souvisí na veletrhu i sekce regionálních potravin. V Německu nedávno vzbudily obavy výroky ministra zemědělství Christiana Schmidta o tom, že v případě přijetí dohody EU již nebude zvládat hlídat „každou klobásu či sýr“. Tuto poplašnou zprávu však Evropská unie dementovala, ochrana regionálních potravin by se v žádném případě neměla měnit ani po přijetí TTIP.

Téma geneticky modifikovaných plodin (GMO) se na veletrhu objevuje poprvé. Načasování není náhodné, Evropský parlament nedávno přijal novou právní úpravu, která jednotlivým zemím usnadňuje vytvoření vlastní politiky vůči GMO. I když jsou některé geneticky modifikované plodiny povolené pro pěstování v celé EU, členské země je mohou individuálně zakázat. Od letošního dubna to bude možné nejen na základě vědeckých studií, ale i stížností veřejnosti a neziskových organizací. Na veletrhu budou zastoupeni jak pěstitelé geneticky modifikovaných potravin, tak Sdružení pro potraviny bez genetických modifikací.

V souvislosti s aktuální kampaní Evropské spotřebitelské organizace BEUC je významným tématem i používání antibiotik při živočišné výrobě. Rozšíření tzv. superbakterií odolných vůči více druhům antibiotik způsobené preventivním podáváním antibiotik chovným zvířatům se týká i Německa. Nedávný průzkum Sdružení pro ochranu životního prostředí prokázal jejich přítomnost v 57 z celkových 90 vzorků drůbežího masa, podobně dopadl i test spotřebitelské organizace Stiftung Warentest v polovině roku 2013. Ačkoliv jsou bakterie významným tématem v celé Evropě, zatím chybí legislativa, která by podávání antibiotik regulovala. To si BEUC klade za cíl změnit.

Další z diskuzí se bude týkat důstojného zacházení se zvířaty. V Německu nedávno vstoupil v účinnost zákon, který umožňuje čerpání dotací až do výše 40 eurocentů za prodaný kilogram masa těm zemědělcům, kteří zvětší výběhy drůbeži či dobytku. Některým kritikům, například německému Spolku pro ochranu zvířat, se však podmínky zákona zdají příliš měkké. Zvláště pak ty pro důstojné podmínky chovu drůbeže, které na jednom metru čtverečním umožňují chov opeřenců o celkové hmotnosti 25 kilogramů, tedy o čtyři kilogramy více, než připouští například německý certifikát pro ekologickou výrobu.

„Zelený týden“ probíhá v Berlíně, zahájen byl v pátek 16. ledna, ukončen pak bude v neděli 25. ledna.
 

Související články