poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond kritizuje nedostatečnou regulaci reklamy na sladkosti

22.1.2015

Nizozemská Komise pro regulaci reklamy v prosinci 2014 zpřísnila svůj kodex ohledně reklamy cílené na děti a rozšířila jeho působnost i na starší děti do věku 12 let. Spotřebitelská organizace Consumentenbond však kodex kritizuje jako bezzubý a plný výjimek, které se týkají zejména nezdravých potravin.

Kodex reklamy platí v Nizozemí již od roku 2006, dosud se však týkal pouze dětí do sedmi let. Jeho nová podoba významně omezuje šíření reklamy cílené na děti. Reklama na potraviny je kompletně zakázána v dětských periodikách a na televizních kanálech či během bloků dětského vysílání a smí se objevit pouze v médiích, u nichž podle průzkumů tvoří děti do 12 let méně než čtvrtinu diváků či odběratelů.

Výjimku mají potraviny splňující přísná výživová kritéria, reklamní kampaně podpořené vládou či významnou autoritou v oblasti zdravé výživy, jako je například Světová zdravotnická organizace či Asociace nizozemských dietologů.

Dále se zakazuje vedení jakýchkoliv reklamních kampaní na nezdravé potraviny ve školkách, družinách a na základních školách. Na středních školách je pak zakázána propagace, která by nabádala k nadměrné konzumaci nezdravých potravin. V automatech na středních školách kodex zapovídá nabízet velká balení pochutin.

Consumentenbondu vadí zvláště výjimka, která povoluje jakoukoliv reklamu na dětské pochutiny v místě prodeje, na regálech a na obalech jiných výrobků. Navíc některé z nezdravých pochutin mohou zneužít výjimku o certifikaci autoritou, jako je tomu třeba v případě přeslazených medových vloček Kellogg’s či sice přírodního ale velmi tučného svačinkového sýru.

Consumentenbond také kritizuje Komisi pro regulaci reklamy jako celek. Spotřebitelé v ní sice mají své zastoupení, chybí jim však právo veta a proti zástupcům zadavatelů reklamy jsou v menšině. Nový kodex je tak ve výsledku podle spotřebitelské organizace líbivý, avšak naprosto bezzubý.

Snahy o omezení reklamy či prodeje sladkých či tučných pochutin nejsou jen nizozemským specifikem. Například slovinská spotřebitelská organizace ZPS usiluje o vyšší zdanění sladkých limonád a nezdravých pochutin , vybranou daň by pak chtěla využít pro podporu sportu a zdravé výživy mezi dětmi a mladistvými. Propagace zdravé výživy bude i tématem letošního Mezinárodního dne spotřebitelů, který každoročně pořádá mezinárodní organizace Consumers International, jež také prosazuje vyšší zdanění nezdravého jídla.
 

Související články