poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hry „zdarma“ se prodražily i v Polsku

27.1.2015

Problémy s mikrotransakcemi se netýkají jen softwarových gigantů jako je Apple či Google, o jejichž kauzách jsme již dříve informovali. Polská spotřebitelská organizace Pro-Test přináší informace o místní společnosti nabízející hry do chytrých telefonů, které se však uživatelům prodražily, aniž by je na to kdokoliv upozornil

Společnost CT Creative Team provozuje portál wapster.pl, který nabízí ke stažení velké množství her do chytrých telefonů. Většinu z nich je zdánlivě zdarma, všechny však obsahovaly takzvané mikrotransakce, čili nákup bonusového vybavení či dalších úrovní za poplatek ve skutečné měně.

Mikrotransakce v hrách od CT Creative Team byly navíc o to zákeřnější, že se maskovaly za klasický nákup ve hře za herní měnu. Pro příklad: u simulátoru farmaření se hráči objevilo okno s nápisem „Krávy potřebují více sena – koupit: ano či ne?“ Koupě virtuálního sena vyžadovala odeslání prémiové SMS na vysoce zpoplatněné číslo. O ceně SMS však zákazník informován nebyl.

Zákazníci tak skutečný objem utracených peněz za mikrotransakce zjistili až ve vyúčtování za telefon. Většina her od CT Creative Team byla navíc cílena na děti a mladé hráče, kteří nechápali princip prémiových SMS. Takové jednání uznal polský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (OCCP) za klamání zákazníka.

OCCP zakázal společnosti CT Creative Team další používání klamavých obchodních praktik a uložil jí pokutu ve výši třiceti tisíc zlotých čili přibližně dvou set tisíc korun. Nejednalo se o její první pokutu, v roce 2013 tatáž společnost musela zaplatit sto čtyřicet tisíc zlotých za podobné porušení zákona za provozování vědomostního kvízu po telefonu. V něm soutěžící odpovídali na otázky opět prostřednictvím drahých prémiových SMS, o jejichž ceně však nebyli informováni.

Mikrotransakce byly v minulosti předmětem několika kauz. Například Google musel zákazníkům vracet peníze z neautorizovaných mikrotransakcí v aplikacích a upravit zabezpečení svého virtuálního obchodu tak, aby se již podobná situace nemohla opakovat. Společnost Apple tak například podle požadavků Evropské komise musela přestat označovat hry obsahující mikrotransakce jako „free“ či „zdarma“.
 

Související články