poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? vyzývá supermarkety k boji proti bakteriím v kuřecím mase

28.1.2015

Problémy s bakteriemi v mase řeší i britští spotřebitelé. Na kampylobakteriózu způsobenou infikovaným kuřecím masem zemře ve Velké Británii ročně až sto lidí. Spotřebitelská organizace Which? proto vede kampaň za zpřísnění hygienických podmínek prodeje masa.

V druhém lednovém týdnu spotřebitelská organizace Which? obeslala sedm největších obchodních řetězců otevřeným dopisem. V něm obchodníky vyzývá k řešení situace na trhu s kuřecím masem. Podle studie, kterou organizace vypracovala, je totiž každý pátý balíček masa nakažený nebezpečnými kampylobakteriemi.

Which? žádá supermarkety, aby sestavily plán, jak situaci hodlají řešit. Zveřejnit by ho měly v poslední lednový den. Spotřebitelé totiž podle Which? potřebují ujištění, že obchodní řetězce o problému vědí a snaží se ho vyřešit. Which? zároveň doporučuje široké spektrum možností nápravy, od zvýšení hygieny chovu na drůbežích farmách po dezinfekci masa rychlým zmrazením.

Kampaň „Keep Chicken Safe“ britská spotřebitelská organizace spustila již v listopadu 2014. Zatím se jí podařilo zvýšit povědomí o možnosti nákazy mezi britskými spotřebiteli, podporu pro kampaň také získala od prodejce oděvů a potravin Marks&Spencer. Ten svůj plán boje proti kampylobakterióze zveřejnil jako první, bez vyzvání a již na konci roku 2014.

Hlavním cílem kampaně je však zvýšit kvalitu masa prodávaného ve velkých řetězcích, které až doposud bylo nejvýznamnějším zdrojem nákaz. I přes to však v průzkumu devět z deseti oslovených zákazníků uvedlo, že masu ze supermarketů důvěřují a očekávají jeho zdravotní nezávadnost.

Kampylobakterióza je bakteriální onemocnění, které svými příznaky připomíná salmonelózu. Typické jsou vysoké horečky, pocení, křeče v žaludku a průjmy. V Británii bývá kampylobakterióze ročně připisováno až sto úmrtí. Zdrojem nákazy bývá nejčastěji nedostatečně upravené drůbeží maso, bakterie se však mohou šířit i dotekem či vodou. Nejlepší prevencí je důkladná tepelná úprava a dodržování osobní hygieny.

Potravinářské skandály z Velké Británie se v poslední době týkaly převážně falšování. Spotřebitelská organizace Which? v uplynulém minulém půlroce upozornila na případy šizeného jehněčího curry, kozích sýrů a fish’n’chips. Výskyt nebezpečných bakterií v mase je v současné době jedním z hlavních témat Evropské spotřebitelské organizace BEUC , která se snaží o omezení preventivního užívání antibiotik v chovech. Současná praxe chovatelů totiž vede ke vzniku a šíření bakterií odolných vůči antibiotikům.
 

Související články