poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rodina s kojencem vykázána ze zaoceánské lodi v půli cesty

29.1.2015

Americký spotřebitelský server Consumerist popisuje případ rodiny s čtyřměsíčním dítětem, která byla vykázána ze zaoceánské plavby. Mezi koupí lístků a nástupem na palubu se totiž změnily obchodní podmínky a rodina i s dítětem, které potřebovalo lékařskou péči, skončila v neutěšených podmínkách na Bahamách.

Rodina z Floridy zakoupila palubní lístky na zaoceánskou plavbu s Disney Cruise Lines před koncem roku 2014. K prvnímu lednu letošního roku však dopravce změnil obchodní podmínky. Zatímco dříve mohly výletní lodí cestovat rodiny s dětmi staršími než tři měsíce, od nového roku se tato hranice zvedla na šest měsíců.

Společnost na tuto skutečnost rodinu nijak neupozornila a umožnila jí nástup na loď. Plavba probíhala bez problémů až do chvíle, kdy dítě muselo navštívit lodního lékaře. Když posádka zjistila věk dítěte, nechala celou rodinu vysadit v polovině cesty na Bahamách. Personál sice rodině zajistil náhradní ubytování, to však kvalitou odpovídalo spíše hostelu. Dítě navíc lodní lékař odmítl vyšetřit, vyšetření tak nakonec proběhlo až v bahamské nemocnici na vlastní náklady rodiny. Disney Cruise Lines navíc rodině naúčtovala i poplatky za služby ve dnech, kdy už na lodi nebyla. Rodina nyní požaduje po společnosti Disney Cruise Lines omluvu a odškodnění.

Vykázání rodiny s malým dítětem ze zaoceánské platby je asi nejkřiklavějším případem svého druhu. Doma i ve světě však nejsou vzácností případy, kdy je rodina s dítětem vykázána z podniku či je jí odmítnuta obsluha, ačkoli je takové jednání mnohdy diskriminační. V USA se to například týkalo případu luxusní restaurace Monterey, která se po vykázání hostů s hlučným dítětem dostala pod palbu médií. Svá pravidla proto změnil z jednoznačného zákazu vstupu s dětmi na zákaz vstupu s kočárkem a vykazování hlučících děti z jídelních prostor.

Mediální pozornost vzbudily i případy řetězců Barnes&Noble a Victoria’s Secret, které z obchodů vykázaly kojící matku s dítětem, popřípadě neumožnily kojení ani v umývárně. Po medializaci případů obě společnosti přislíbily nápravu a lepší proškolení svých zaměstnanců.
 

Související články