poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slovinský soud rozhodl: Společnost bez licence nemůže vymáhat splácení úvěru

2.2.2015

Vrchní soud v Lublani rozhodl, že v případě nevýhodných krátkodobých půjček pro seniory a sociálně slabé, došlo k poškození klientů. Tyto úvěry ve Slovinsku bez potřebné licence poskytovala společnost Fragorex sídlící v České republice. Spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS), která poškozeným klientům poskytla právní zastoupení, toto rozhodnutí považuje za průlomové.

Veškeré uzavřené úvěrové smlouvy společnosti Fragorex, která na slovinském území fungovala bez povolení pro podnikání ve finančním sektoru, shledal neplatnými již okresní soud.. Nařídil jí také všem klientům vrátit úvěrovou část splátek a poplatky za schválení a zavedení úvěru. Rozhodnutí okresního soudu nyní potvrdil Vrchní soud v Lublani.

Poté, co okresní soud zakázal společnosti Fragorex další činnost, pokusila se její úvěry převzít jiná společnost, STL, která obeslala zákazníky výzvami k úhradě. Z některých seniorů se STL navíc snažila dlužnou částku vymáhat formou exekuce uvalené na jejich zákonem chráněné penze. . V rozhodnutí vrchního soudu pak byla nově zahrnuta i STL, i ona musela neoprávněně vymožené splátky vrátit.

Právní zastoupení poskytovala poškozeným klientům spotřebitelská organizace ZPS. Ta rozhodnutí soudu přivítala jako cenný precedens. Jak v otázce smluv uzavřených společností podnikající ve finanční oblasti bez potřebného oprávnění, tak v otázce vymáhání dluhů ze zákonem chráněných dávek.

Problémy s nepoctivými poskytovateli úvěrů jsou rozšířené po celém světě. Nejčastěji se potíže týkají nezákonných obchodních podmínek, v nichž bývají šikovně ukryté důležité body či smluvní pokuty. Poskytovatelé úvěrů také často nesdělují zákonem stanovené informace, například RPSN . V USA podvodníci vymáhali splácení půjček i od klientů z databáze potenciálních žadatelů, kteří si však nic nepůjčili, nedávno zde bylo zákonem zakázáno cílit krátkodobé vysoce úročené půjčky na příslušníky armády či armádní veterány.
 

Související články