poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britové často litují nevhodných příspěvků na Facebooku

3.2.2015

Průzkum britského spotřebitelského portálu Bitterwallet prokazuje, že každý z dotazovaných Britů průměrně lituje 17 svých příspěvků na sociálních sítích ročně, 10 jich pak maže. Většinou se jedná o nevhodné příspěvky jako fotografie z večírků, nelichotivé fotografie, případně nevhodné komentáře.

Typický Brit či Britka pak podle portálu Bitterwallet ročně maže ze sociálních sítí deset svých příspěvků, nejčastěji nevhodné fotografie, na kterých je například ve spodním prádle či pod vlivem alkoholu. Z klasických textových statusů nejčastěji maže nevhodné komentáře a vtipy, hysterické emocionální výlevy či statusy s názorem, který již v současné době nezastává.

Vzhledem k tomu, že počet Britů využívajících sociální sítě za posledních deset let významně vzrostl, zvýšil se i počet lidí, kteří mají přístup k nevhodným či kompromitujícím příspěvkům. Navíc s rozšířením tabletů a chytrých telefonů je umístění nevhodného či opileckého příspěvku mnohem snazší.

Facebook o situaci ví a plánuje ji řešit po svém. Podle portálu Bitterwallet pracují vývojáři Facebooku na nové aplikaci, která by měla rozpoznat nevhodné fotografie pořízené pod vlivem alkoholu. Využívá k tomu technologii podobnou té, která je již dnes užívána k rozpoznávání obličejů na fotografiích. Nová technologie by však už neměla rozpoznávat jen tváře, ale i jejich výrazy a emoce. Rozpoznat by tedy měla i nevhodný výraz či podnapilost.

V plánu je, že by aplikace při nahrávání fotografií uživatele upozornila na potenciálně nevhodný obsah a několikrát se ujistila, zda ho opravdu plánuje zveřejnit či označit na fotografiích sebe a své přátele.

Někteří uživatelé se v souvislosti s tím obávají přílišného zásahu do svého soukromí. Nelíbí se jim ani, aby jejich internetovou aktivitu omezovala umělá inteligence. Novou aplikaci také srovnávají s nechvalně proslulou „kancelářskou sponkou“ z Windows, která obtěžuje uživatele trivialitami při každém kroku.

Aplikace na rozpoznání nevhodných fotografií je jen jednou z plánovaných nových funkcí Facebooku. Kromě ní vývojáři plánují oddělenou aplikaci pro využití sociální sítě v pracovním prostředí, zvažuje se i přidání dlouho vyžadovaného tlačítka „to se mi nelíbí“. Analýza fotografií na sociálních sítích také není novinkou, v současnosti ji již využívají velké společnosti, aby zjistily, s jakými emocemi, cílovou skupinou či jinými značkami jsou jejich výrobky na sítích spjaté.
 

Související články