poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Reklama klamala, potravinové doplňky vady řeči neléčily

4.2.2015

Americká Federal Trade Comission (FTC) na začátku ledna letošního roku udělila pokutu za klamavou reklamu. Tentokrát se jednalo o potravinové doplňky Speak výrobce NourishLife, který sliboval pomoc při léčbě vad řeči batolat a malých dětí, včetně dětí s autismem. Slibované účinky však doplněk nepřinesl, společnost musí zaplatit pokutu ve výši 3,68 milionu dolarů.

Společnost NourishLife svůj vitamínový doplněk Speak mohutně propagovala na internetu od roku 2008 až do poloviny roku 2013. Reklama slibovala pomoc malým dětem s rozvinutím řečových schopnostía a zlepšení jejich schopnosti tvořit věty. Výrobce se odvolával na vysoký obsah vitamínů E a K a Omega-3 a Omega-6 nasycených kyselin.

Reklamu, která pokrývala větší množství klíčových slov ve vyhledávači Google, doplňovala doporučení „šťastných rodičů“. Jejich ratolestem mělo používání vitamínového doplňku Speak pomoci začít mluvit či dokonce zpívat. Podle tvrzení na jeho webových stránkách měl být prodávaný doplněk vyvinut pediatrem pro zlepšení rozvoje řeči u dětí. Nechyběl ani odkaz na zdánlivě nezávislou stránku o výzkumu jazykové apraxie, tedy poruchy, při níž dítě není schopné samostatně tvořit věty.

Zmíněné stránky však vlastnila společnost NourishLife a veškerý obsah byl reklamou na doplněk Speak. Pravdivé nebylo ani tvrzení o tom, že doplněk byl dílem certifikovaného pediatra. V neposlední řadě se pak při užívání nedostavily ani slibované pozitivní účinky rozvoje řeči u malých dětí.

Podle FTC se tak společnost NourishLife dopustila klamavé reklamy. FTC navíc zjistila, že NourishLife dodávala klamavé podklady i nezávislým distributorům, kteří doplňky prodávali v kamenných obchodech. Společnosti tak udělila pokutu ve výši 3,68 milionu amerických dolarů. Z ní musí NourishLife okamžitě zaplatit 200 000 dolarů, zbytek pokuty je pak vzhledem k výrobcově platební neschopnosti odložen.

FTC se často zabývá podvodníky prodávajícími „zázračné“ potravinové doplňky či učební kurzy cílené na děti. V minulém udělila pokuty například provozovatelům internetových kurzů, které slibovaly, že naučí děti v předškolním věku číst , respektive že svým absolventům zlepší školní průměr a bodový zisk u závěrečných zkoušek.
 

Související články