poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektronické cigarety mohou uvolňovat víc formaldehydu než tabák

6.2.2015

Americký server Consumerist upozorňuje na rizika spojená s používáním elektronických cigaret. Nová studie prestižního lékařského časopisu New England Journal of Medicine (NEJM) totiž naznačuje, že při „kouření“ elektronických cigaret se do plic uvolňuje nebezpečné množství formaldehydu.

Problém se týká e-cigaret s nastavitelným či vyšším napětím. Pokus NEJM prokázal, že zatímco při nižším použitém napětí okolo 3,3 voltů formaldehyd při spalování nevzniká, při vyšším je tomu jinak. Když výzkumníci zkoušeli e-cigaretu nastavit na hodnotu 5 či více voltů, množství formaldehydu v jednom nádechu pětkrát až patnáctkrát převyšovalo obvyklé množství vznikající při pálení klasické cigarety.

Formaldehyd je zařazen na seznam nejnebezpečnějších prokázaných karcinogenů. V e-cigaretách vzniká odpařováním propylen-glykolu a glycerolu, které tvoří jejich náplň. Ty se pak chemickou reakcí mění v hemiacetaly, které obsahují a mohou uvolňovat formaldehyd.

Samotná studie i Consumerist ovšem upozorňují, že zmiňované rakovinotvorné účinky se týkají čistého formaldehydu vylučovaného z klasických cigaret. Hemiacetaly, které se uvolňují z elektronické cigarety, sice formaldehyd obsahují, mechanismus, jakým ho uvolňují, však není dostatečně prozkoumaný. Není tedy možné rizikovost kouření e-cigaret měřit pouze hrubým přepočtem objemu vdechovaných škodlivých látek. Nejen proto plánují autoři studie pokračovat v dalším výzkumu.

Americká asociace kuřáků elektronických cigaret studii vzala na vědomí. Její mluvčí však prohlásil, že používat e-cigaretu při takto vysokém napětí je zcela nevhodné i díky negativnímu účinku na chuť a používá ho málokterý z kuřáků. Používání takovéhoto nastavení pak přirovnal k pálení steaku dočerna. Upozornil také, že klasické cigarety obsahují i jiné karcinogenní látky než formaldehyd.

Škodlivost elektronických cigaret je v současné době aktuálním a kontroverzním tématem. Jejich příznivci vyzdvihují nižší obsah karcinogenů či neškodnost vyfukovaného kouře. Odpůrci naopak kritizují chybějící regulaci obsahu náplní, nedostatečný výzkum škodlivosti nebo snadnou dostupnost elektronických cigaret i pro nezletilé.

V některých státech, jako například v Austrálii či Hongkongu, jsou prodej a použití e-cigaret zcela zakázány, jinde, například na Novém Zélandu, podléhá prodej náplní přísným regulacím. V Evropské unii mohou e-cigarety regulovat jednotlivé státy dle vlastních pravidel, zakázán je pouze prodej náplní s obsahem nikotinu vyšším než 20 miligramů na mililitr.
 

Související články