poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dozvíme se více o původu masa v masných produktech?

9.2.2015

Původ masa, které se nachází v hamburgerech, lasagních či mletém rybí filé, je pro spotřebitele stále obestřen tajemstvím. Ve středu 11. února by se však mohl odehrát důležitý krok ke změně. Na pořad jednání Evropského parlamentu je zařazen návrh usnesení o označování země původu masa u zpracovaných potravin.

Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC si 90 % evropských spotřebitelů přeje být informováno o původu masa i u již zpracovaných masných výrobků, jako jsou například burgery, uzeniny či paštiky. V roce 2014 proto spustila velkou kampaň Can we trust our meat?, jejíž částí je i dílčí kampaň „Where is my meat from?“ (Odkud je mé maso). Tato kampaň si kladla za cíl dosáhnout uvádění podrobných informací o původu masa na obalu výrobku. Nestačilo tak jen doposud uváděné místo porážky a zpracování, uvedeny měly být i údaje o místě narození a chovu hospodářského zvířete. Úspěch zatím slavila u rozporcovaného nezpracovaného masa.

Údaje o původu však chybí na masných produktech, kde dosud stačilo uvést místo výroby. Podle ředitelky BEUC Monique Goyensové by povinnost označovat původ masa v masných produktech mohl navrátit důvěru spotřebitelů ve výrobky na trhu. Upozorňuje také, že u nezpracovaného masa musí být původ pečlivě uváděn. Neexistuje proto důvod, aby tato povinnost neplatila jen proto, že maso prošlo mlýnkem. Případný legislativní akt by podle ní měl také zabránit kauzám s falšováním potravin, jakou byla například aféra koňského masa vydávaného za hovězí.

V neposlední řadě BEUC ve schválení usnesení vidí také příležitost pro europoslance, jak se přiblížit svým voličům. Změnu v předpisech podporuje devět z deseti evropských občanů. Poslanci tak svým „Ano“ mohou dokázat, že jim záleží na přáních voličů.

BEUC také pro spotřebitelské organizace připravila materiály ve formě otevřeného dopisu či předepsané pohlednice. Ty mohou zaslat europoslanci či europoslankyni ze své země jako připomínku důležitosti jejich hlasu při schvalování usnesení. dTest jako největší spotřebitelská organizace v České republice oslovil všechny europoslance za Českou republiku s výzvou, aby hlasovali pro návrh.

Usnesením, o kterém se bude hlasovat ve středu 11. února, Evropský parlament opětovně vyzývá Komisi, aby přijala veškerá nezbytná opatření pro to, aby se předcházení podvodům v potravinářství a boj proti nim staly nedílnou součástí politiky Evropské unie. Dále jím naléhavě vyzývá Komisi, aby předložila legislativní návrhy, podle nichž by bylo povinné označování původu masa u zpracovaných potravin, přičemž však přihlédne ke svým posouzením dopadu a vyhne se nadměrným nákladům a administrativní zátěži.
 

Související články