poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čínské ministerstvo obchodu kritizuje prodejce padělků

12.2.2015

Čínská vládní agentura pro průmysl a obchod a ministerstvo obchodu na konci ledna letošního roku ostře kritizovaly čínské e-shopy, které prodávají nekvalitní či padělané zboží. Nejostřejší kritice čelil vlivný obchodní portál Alibaba a jeho aukční pobočka Taobao. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Alibaba, který bývá považován za čínskou obdobu Amazonu a ovládá v Číně kolem 80 procent internetového trhu, je terčem kritiky ministerstva za to, že se nijak nesnaží regulovat prodej padělků či nebezpečného zboží. Na Alibabovi je k dostání oblečení, kosmetika a technika prodávané pod zfalšovanými značkami. Je zde také možné koupit padělané cigarety či alkohol. Podle čínských zdrojů zde bylo možné zakoupit i vojenské nože, zbraně či odposlouchávací zařízení, jejichž prodej zakazuje zákon.

Alibaba podle vládní agentury pro průmysl a obchod také zneužívá svého dominantního postavení na trhu a svým prodejcům zabraňuje prodávat i na jiných serverech, případně využívat jejich speciálních akcí. Podle ministerstva obchodu Alibaba porušoval i vlastní obchodní podmínky, když za úplatu prodejcům umožnil mazání negativních recenzí a psaní falešných pozitivních ohlasů. Někteří z prodejců pak psali i negativní recenze konkurentům. Úplatkem bylo možné zajistit i vyšší umístění výrobků ve vyhledávání na aukčním serveru Taobao.

Ministerstvo obchodu pohrozilo zásahem proti prodejcům padělků na internetu, včetně serveru Alibaba a jeho poboček. V tomto roce také plánuje zpřísnění zákonů a postihů pro výrobce a prodejce padělaného zboží.

Provozovatel Alibaby a Taobao se proti nařčením ohradil. Nařčení z manipulace recenzí či braní úplatků považuje za zcela nepodložené a vycházející z chybné analýzy. Problémy s prodejem padělků uznává, zároveň však dodává, že se s nimi snaží bojovat a slibuje nápravu.

Podle serveru Consumerist se server Alibaba dostal pod přísnější dozor kvůli pokusům prosadit se i na americkém trhu. Tam má ambice stát se konkurentem Amazonu. Aféra může podle serveru Consumerist souviset i s dohodou mezi Alibabou a americkou Komisí pro bezpečnost výrobků. V ní se server zavázal do USA nevyvážet padělky a nebezpečné či nekvalitní výrobky, které neodpovídají americkým standardům.
 

Související články