poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahé osmičky: Zmatky jsou i po Evropě

16.2.2015

Čeští spotřebitelé nejsou v Evropě jediní, kteří se nemohou vyznat v nepřehledné džungli osmičkových telefonních linek. Například ve Francii existuje více než deset sazeb, v Nizozemsku se pak cena odlišuje podle toho, odkud voláte.

Ani v jiných zemích v Evropě neplatí, že pokud linka začíná osmičkou, musí být vždy bezplatná. Například ve Švédsku najdete bezplatné linky pod dvojkou, osmičkou začíná předvolba do Stockoholmu.

Některé země na mezinárodní osmičkový systém přešly teprve nedávno a výsledkem je tak přechodný stav v číslech i cenách. Například ve Velké Británii bezplatné linky donedávna začínaly pětkou. Nyní tamní bezplatné linky začínají předvolbami 0800 a 0808, ale zdarma jsou pouze při volání z pevných linek. Minuta hovoru z mobilního telefonu je zpoplatněna až 41 pencemi. To by se však mělo změnit od 26. června tohoto roku, po tomto datu by veškeré volání na osmičkové linky mělo být zdarma. V provozu zatím zůstávají i dřívější bezplatné linky začínající pětkou, jejich provoz bude ukončen v létě 2017.

V Nizozemsku má volající na výběr ze dvou druhů linek. Ty s předvolbou 0800 jsou zdarma vždy, linky začínající číselnou kombinací 0080 jsou pak opět zdarma jen při volání z pevných linek a zpoplatněné při volání z mobilu.

Nejkomplikovanější systém osmičkových linek má Francie. Předvolby 0800, 0804, 0805 a 0809 znamenají volání zdarma. Jakmile je však za úvodním dvojčíslem 08 vyšší číslo než 10, hovor je placený. Osmičková čísla ve Francii mají více než deset různých sazeb. Za některé se platí deset centů za minutu, za jiné cena místního hovoru, nejvyšší sazba ale může činit i 1,5 eura za připojení hovoru a dalších 0,75 eura za minutu.

Osmičková čísla tak ve Francii bývají často zneužívána podvodníky, kteří své linky vydávají za bezplatné. Obvyklý je i podvod, kdy nepoctivec z takovéto vysoce zpoplatněné linky prozvání neznámá čísla s cílem, aby prozvoněný zavolal nazpátek. Často se objevují také nevyžádané SMS urgující spotřebitele, aby na takové vysoce zpoplatněné číslo zavolali. Podvody s SMS a prozváněním jsou natolik rozšířené, že tamní vládní agentura pro telekomunikace zřídila speciální automatizovaný systém nahlašování podvodných čísel.

Poplatků se naopak nemusí bát spotřebitelé v Německu, tamní čísla začínající osmičkou by měla být vždy zdarma. Operátor E-Plus v Německu sice až do roku 2005 vybíral poplatky v případech, kdy spotřebitel volal na bezplatné německé linky ze zahraničí, změna telekomunikačního zákona z téhož roku tomu však učinila přítrž. Zákon stanovuje, že za volání na bezplatné linky nesmí poskytovatel sítě po spotřebiteli vyžadovat žádné poplatky. Aby nedocházelo k omylu, jsou služby se sdílenými náklady v Německu přesunuty pod předvolbu 0180.

Více o situaci kolem osmičkových linek v České republice se dozvíte na stránce www.dtest.cz/osmicky.
 

Související články