poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google Inbox – praktický, přehledný, ale náchylný k phishingu

18.2.2015

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats vyzkoušela novou podobu e-mailu od Googlu. Chválí jeho přehlednost a pokročilé funkce, zároveň ovšem upozorňuje, že Google Inbox je obzvláště náchylný k phishingu.

Nová e-mailová aplikace je dostupná od října loňského roku pro chytré telefony . Na klasickém počítači se rozhraní dá použít zatím v prohlížeči Chrome. Momentálně je však ve fázi veřejného testování.

Podle Test-Achats je velkou předností nového e-mailového rozhraní automatické třídění e-mailů do jednotlivých složek – e-maily od banky tak automaticky padají do složky „bankovnictví“, rezervace letenek do „cestování“ a podobně. Chválí také, že u obrázků nová aplikace automaticky zobrazuje jejich miniatury i bez rozkliknutí.

Velký problém je však v přihlášení k užívání aplikace. To probíhá buď po registraci a zadání osobních údajů, nebo na pozvání od známých. Vzhledem k atraktivitě služby očekává Test-Achats vlnu phishingových útoků, kdy se budou podvodníci při zadávání osobních údajů snažit uživatele přesměrovat na své vlastní stránky a zadané údaje pak zneužít. Množství dat, které Google Inbox při registraci vyžaduje, je podle Test-Achats opravdu velké a registraci na pozvání spotřebitelská organizace považuje za hozenou rukavici podvodníkům. Spotřebitele varuje, aby se nedali nachytat.

Phishing je v současnosti velmi rozšířený druh internetové kriminality, při němž se nepoctivec vydává za autoritu, například pracovníka banky či policistu. Jeho cílem je donutit spotřebitele zadat osobní údaje do falešných formulářů či je přimět k otevření infikované přílohy. Ve většině případů spuštění zavirované přílohy či zaslání přístupových údajů umožní podvodníkovi přístup k citlivým údajům z internetového bankovnictví oběti, následně pak i k penězům na účtu.
 

Související články