poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Chytrá domácnost“ – líbivý trend, chabé zabezpečení dat

23.2.2015

Společnost Synack zabývající se bezpečností na internetu otestovala šestnáct spotřebičů „chytré domácnosti“ s cílem zjistit, jak jsou na tom s bezpečností připojení a odesílaných dat. Výsledky testu nebyly pro přístroje příliš lichotivé, do většiny z nich je možné se nabourat za méně než dvacet minut. Nejhůře dopadly centrální systémy pro řízení domácnosti, paradoxně velmi špatně zabezpečené byly i bezpečnostní kamery.

Colby Moore, analytik Synacku, který test vedl, přirovnal zabezpečení chytrých domácností k situaci s počítači v devadesátých letech – všechno je nové a neznámé, neexistují žádné bezpečnostní standardy. Do patnácti ze šestnácti testovaných spotřebičů a přístrojů bylo možné se nabourat už za dvacet minut. Současný stav považuje za zcela tristní.

Nejčastější problémy byly u chytrých spotřebičů s heslem. Mnoho z nich bylo nastavených na triviální základní heslo, které je pro bezpečnost nutné změnit.To byl však problém u některých přístrojů s miniaturní klávesnicí, zvláště u termostatů. Většina bezpečnostních kamer posílala data v nezašifrovaném formátu, jiné je pak pouze maskovaly. Jeden z chytrých centrálních systémů pro řízení domácnosti měl dokonce přímo od výrobce vestavěná takzvaná zadní vrátka, jimiž jde obejít veškeré zabezpečení. Naopak jediným přístrojem, do něhož se analytikům nepodařilo nabourat, byl jeden z modelů detektorů kouře.

Podle Moora by do případných bezpečnostních standardů měly být zahrnuty následující body:

  1. Výrobci by měli umožnit připojení zařízení k internetu za pomoci kabelu a nespoléhat jen na wi-fi, dále by měli vyžadovat silná hesla.
  2. Data by se neměla skladovat přímo v zařízení, které je snadno napadnutelné, ale ukládat je v zabezpečeném internetovém uložišti - cloudu.
  3. Ovládací software by se měl aktualizovat automaticky, zvláště pak důležité bezpečnostní záplaty by neměly čekat na to, až je spotřebitel sám stáhne.
  4. Zvýšenou pozornost by měli výrobci věnovat i bezpečnostním certifikátům.

Zabezpečení dat odesílaných chytrými spotřebiči je stále aktuální téma. Nedávno proběhla aféra okolo chytrých televizí Samsung, které nahrávají a bez šifrování odesílají veškeré hlasové pokyny pro ovládání. Jiná televize od výrobce LG pak zase odesílala nešifrovaná osobní data svého majitele, včetně jmen jeho dětí, která zjistila z domácího videa. Velkou celosvětovou aférou, která proběhla na konci minulého roku, byl případ webové stránky Insecam. Ta nabízela přenosy z nezabezpečených kamer a chůviček z celého světa bez souhlasu jejich majitelů.
 

Související články