poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Farmářské nízkotučné brambůrky – z velkovýrobny a nasáklé tukem

25.2.2015

V polovině února letošního roku dostali čtyři největší italští výrobci brambůrků pokutu za klamavou reklamu. Tamní antimonopolní úřad uznal, že výrobci neoprávněně vydávají průmyslově vyráběné chipsy za „přírodní“, „farmářské“ či „ručně vyráběné“. Udělil jim pokutu ve výši více než milionu eur. Informuje o tom spotřebitelská organizace Altroconsumo.

Výrobci vydávali smažené brambůrky za tradiční nízkokalorickou potravinu, na obalech zdůrazňovali použití nižšího množství tuku či nahrazení palmového oleje zdravějším olivovým. Často také používali nepodložená označení jako „farmářské“ či „ručně vyráběné“.Reklama budila u spotřebitelů zdání, že se jedná o zdravou potravinu.

Takové označení však bylo podle italských úřadů klamavé. Antimonopolní úřad udělil pokuty ve výši přes jeden milion eur pro čtyři největší výrobce brambůrků. Vadilo obzvláště označení chipsů za ručně vyráběné či „řemeslné“, když ve skutečnosti byly produkovány masově v továrnách. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo také upozorňuje spotřebitele, aby se nenechali zlákat sliby sníženého obsahu tuku, smažené brambůrky nikdy nebudou zdravým jídlem.

Altroconsumo dále podotýká, že tučné brambůrky často spotřebitele lákají jako rychlá a chutná svačina, v oblibě je mají i malé děti. Spotřebitelé by měli vědět , co jedí, místo reklamních frází by si měli všímat i složení výrobku a jeho kalorické hodnoty.

Nezdravé potraviny a reklama, která se je snaží prezentovat jako nutričně hodnotné, bývají častým tématem spotřebitelských organizací. Například nizozemská organizace Consumentbond si nedávno stěžovala na nový reklamní kodex , který se týkal dětských potravin. V něm je totiž povolena reklama na potraviny doporučené výživovou autoritou či považované za tradiční. Do této mezery v kodexu se tak vešly například přeslazené cereálie či tučné sýry. Proti dětským nekvalitním potravinám vedou kampaň také například rakouská Verein für Konsumenteninformation či slovinská Zveza potrošnikov Slovenije.

I v česku obchodníci často používají označení potravin jako tradiční, babiččin či farmářský, zákon však jejich použití nereguluje. I zde tak mohou být například za „farmářské“ označeny brambůrky vyráběné v továrně ve velkém či jogurty plné „éček“.
 

Související články