poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Společnost provozovala místo investic do rukopisů Ponziho schéma

27.2.2015

Francouzská společnost Aristophil slibující vysoké zhodnocení vkladu prostřednictvím investic do rukopisů je od konce roku 2014 vyšetřována policií. Nyní probíhá ohodnocování jejích sbírek. Spotřebitelská organizace UFC Que Choisir, která před touto společností varovala již od roku 2011, nyní upozorňuje, že vyšetřování a odškodňování investorů se může protáhnout.

Společnost Aristophil provozovala Muzeum dopisů a rukopisů, svým investorům slibovala za pomoci cenných písemností roční zhodnocení vkladu až o osm procent. UFC však již od roku 2011 varovala spotřebitele, že Aristophil ceny písemností nadhodnocuje, navíc sběratelský trh v této oblasti je tak malý, že cenné dopisy a rukopisy jsou prakticky neprodejné.

Smyčka se okolo Aristophilu stáhla až na konci roku 2014. Nejprve se policie zaměřila na její belgické pobočky. U nich panovalo silné podezření, že žádné investice neprovádějí a dřívější investory vyplácí pouze penězi těch nových, čili se dopouští provozování Ponziho schématu. To se potvrdilo a vyšetřování se zaměřilo i na působení Aristophilu ve Francii. Činnost společnosti zde policie zastavila na konci listopadu loňského roku, momentálně probíhá ohodnocování sbírek.

Právě vzhledem k obtížnosti určení skutečné hodnoty sbírek Aristophilu je pravděpodobné, že si investoři na případné odškodnění počkají delší dobu. Problém je i v tom, že některé z dopisů, které společnost vydávala za cennosti s notářsky ověřenou hodnotou, jsou ve skutečnosti pouze cáry papíru.

Aristophil navíc podváděl i s právem na „unikátní investici“, kdy z jedné vzácné listiny měl profitovat pouze jeden investor. Tu samou listinu však společnost prodala hned několikrát. Účetnictví Aristophilu pak bylo zcela nepřehledné, nebylo z něj možné s jistotou určit, který cenný rukopis či jaký podíl na něm by měl patřit konkrétnímu sběrateli. UFC proto očekává, že vyřešení kauzy a odškodnění investorů se může protáhnout až na několik let.

V posledních letech navíc i francouzský Aristophil rezignoval na nákup nových cenných listin a fungoval čistě na principu Ponziho schématu. Podvedeno bylo více než 18 000 drobných investorů z Francie a Belgie.

Problémy s Ponziho a pyramidovými schématy jsou v poslední době ve Francii poměrně časté. V prvním lednovém týdnu UFC varovalo před společností Get Easy , která svou pyramidovou strukturu maskovala pod rouškou prodeje GPS trackerů. Ještě dříve vyšel najevo případ společnosti Power Cloud, která slibovala vysoké výdělky z investic do energetiky v Rumunsku, stavba plánovaných solárních elektráren se však nikdy neuskutečnila.
 

Související články