poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak je to se zabíjačkou

2.3.2015

Českým internetem koluje mnoho poplašných zpráv a hoaxů. Jeden z nich se týká toho, že Evropská unie zakázala či plánuje zakázat domácí zabíjačky. Na to, jak je to ve skutečnosti, se zaměřila Státní veterinární správa (SVS).

Předně je třeba podotknout, že Evropská unie zabíjačku nezakázala. Domácí zabíjačka prasete je stále zcela legální, není ji ani třeba nahlašovat veterinární správě či žádat o povolení. Doma na dvorku je možné porazit i tele, krávu či býka, jsou-li mladší dvou let, či jelenovitého býložravce z farmového chovu. Takovou zabíjačku je však již třeba nahlásit krajské veterinární správě a požádat ji o povolení.

Porážet naopak nelze koně, osly, hovězí dobytek starší dvou let či jakékoliv jejich křížence. Povolené nejsou ani veřejné zabíjačky třeba na návsi. Zákon o ochraně zvířat totiž určuje, že zvíře by mělo být poráženo šetrně a slovy SVS „bez velkého divadla“.

Omezen je i prodej zabíjačkových pochutin. Pokud máte v plánu maso ze zabíjačky prodat do pohostinství, zvíře musí být poraženo na jatkách, kde je i veterinárně prohlédnuto a rozbouráno. Teprve pak je možný jeho další prodej.

Tyto předpisy mají za cíl omezit šíření chorob spojených s nedostatečnou hygienou či nedostatečným zpracováním masa, jako je například salmonelóza.
 

Související články