poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Yelp podal žalobu na společnost slibující obchodníkům pozitivní recenze

2.3.2015

Internetový recenzní portál Yelp se soudí se společností fungující pod názvy YelpDirector, Revleap a Revpley. Ta totiž svým klientům slibovala software schopný manipulovat s hodnocením na Yelpu.

Společnost, která nejprve působila pod názvem YelpDirector, slibovala svým klientům software, který by měl z Yelpu odfiltrovat recenze se třemi a méně hvězdičkami, dále měl generovat pozitivní recenze se čtyřmi a pěti hvězdičkami. Takové jednání je v přímém rozporu s politikou Yelpu, jež poskytovatelům služeb zakazuje jakoukoliv manipulaci s recenzním systémem. Yelpu se nelíbilo ani to, že společnost zneužívá jeho jméno.

Poté, co Yelp pohrozil YelpDirectoru žalobou, se společnost nabízející falešné recenze načas stáhla. Brzy však společnosti zaregistrované na Yelpu obdržely novou várku obchodních nabídek na vylepšení online reputace. Tentokrát však byly odesílatelem servery Revleap.me a Revpley. YelpDirector a Revleap.me svým klientům navíc slibovaly za pozitivní recenzi zařazení do slosování o dárkové poukazy.

Yelp na toto jednání reaguje žalobou. Nejvíce mu vadí manipulace s recenzním systémem a jeho využívání k pořádání soutěže, společnost provozující portály Revleap.me a Revplay také žaluje za poškození dobrého jména.

Obchodní podmínky portálu Yelp sice samotným administrátorům povolují filtrovat recenze či měnit jejich pořadí, Yelp však staví svou pověst na tom, že tuto možnost nevyužívá. V minulosti sice čelil negativní kampani, kdy údajní zástupci Yelpu vyžadovali od provozovatelů malých a středních podniků platby za zlepšení skóre recenzí, od nich se však provozovatelé portálu distancovali.

Problém falešných recenzí je vlastní velkému množství recenzních portálů a rozhodně se neomezuje jen na Yelp. Falešným recenzím a jejich rozeznávání se dTest již v minulosti věnoval, obecně je dobré nespoléhat pouze na jeden zdroj informací. Rozhodně je také pro nepoctivého provozovatele snazší napsat si osm vlastních recenzí než osmdesát. Čím více recenzí je na jednom místě, tím těžší je ovlivnit celkový výsledek.
 

Související články