poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Notebooky Lenovo obsahovaly adware, který ohrožoval bezpečnost uživatelů

9.3.2015

Výrobce výpočetní techniky Lenovo své notebooky uváděl na trh s nainstalovaným adware, programem, který sleduje navštívené stránky a podle nich na uživatele cílí reklamu. Program s názvem Superfish WindowShopper uživatele nejen sledoval, ale navíc nahrazoval veškeré certifikáty zabezpečeného spojení jedním univerzálním, který se dal velice snadno prolomit. Informují o tom například americký portál ArsTechnica a britský Bitterwallet.

Některé notebooky od Lenova uvedené na trh mezi říjnem a prosincem 2014 obsahovaly již od výrobce nainstalovaný adware, který sledoval uživatelovy preference a nákupní zvyky. Program běžel na pozadí, uživatel na něj nebyl nijak upozorněn.

Zásadní problém programu Superfish WindowShopper spočíval v tom, že zasahoval do zabezpečených transakcí. Kdykoli stránka nabídla bezpečnostní certifikát ke schválení, program Superfish ho automaticky schválil a uživateli místo něj vystavil svůj vlastní. Ten byl vždy stejný, a to navíc pro všechny uživatele. Ohrožena tak byla bezpečnost veškerých transakcí, jako jsou například platby kartou. Certifikát vystavený programem Superfish byl podle serveru ArsTechnica chráněný pouze triviálním heslem, které bezpečnostní experti prolomili během tří hodin.

Podezření, že notebooky Lenovo obsahují ve výchozím nastavení adware či spyware, existovalo již od loňského září, výrobce obavy uživatelů potvrdil až letos v lednu. Zároveň pak slíbil, že na noteboocích, které se dostaly na trh v roce 2015, by se již nevyžádaný program vyskytovat neměl.

Mnohé z uživatelů však zarazila reakce Lenova a odůvodnění stažení programu Superfish. Podle tiskového vyjádření společnosti sloužil program Superfish k prospěchu zákazníka a rozšiřoval jeho obzory při nákupu. Za důvod stažení programu pak označila pouze jeho nekorektní chování v kombinaci s některými prohlížeči. Takové vyjádření považuje server ArsTechnica za zametání problému pod koberec a výsměch spotřebiteli.

Programu Superfish Winshopper se naštěstí dá snadno zbavit. Bitterwallet doporučuje ho klasicky odinstalovat za pomocí funkce přidání či odebrání programů ve Windows, spolu s ním je dobré odebrat i přidružený program YonToo. Superfish by měli uživatelé odebrat i z prohlížeče, i zde by mělo stačit jednoduše odinstalovat rozšíření.

Kompletní seznam sérií a typů notebooků, na něž výrobce nainstaloval „špehující“ program, naleznete zde.
 

Související články