poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Americký řetězec vydával dopékané pečivo za čerstvé

10.3.2015

Skupina zákazníků z New Jersey podala na konci ledna letošního roku žalobu na americký potravinářský řetězec Wegmans. Ten ve své reklamě sliboval čerstvé a v prodejně upečené pečivo. Ve skutečnosti však bylo veškeré pečivo v prodejně pouze dopékané ze zmrazeného polotovaru. Informoval o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Jádrem sporu je označení pečiva jako „store-baked“ či „made in house“, čili „pečeného v prodejně“ a jeho významu. Zástupci žalujících zákazníků tvrdí, že se jedná o jasné klamání, neboť pečivo je v prodejně pouze dopékáno. Těsto a následný polotovar byly připraveny stovky mil od prodejny a do ní dopraveny ve zmrazeném stavu. Navíc, chuť a trvanlivost čerstvého a dopékaného pečiva se značně liší, dopékané chutná hůře a méně vydrží.

Zástupce řetězce Wegmans se ale brání, že z použitého označení by mělo být zákazníkovi jasné, že se zboží v prodejně pouze dopéká. Jakékoliv klamání zákazníků odmítá. Dopékání veškerého pečiva z polotovarů však přiznává.

Wegmans je řetězcem zaměřujícím se na zákazníky z vyšší střední třídy. V reklamách se chlubí prodejem potravin v bio kvalitě bez jakýchkoliv chemických konzervantů a také svým zaměřením na kvalitu a zdravou výživu. Podle vyjádření právničky zastupující zákazníky řetězce by si její klienti rádi připlatili za kvalitní čerstvé pečivo připravené od kvásku až po upečení v prodejně. U prémiových produktů si rozhodně nepřejí být klamáni.

Prodej pečiva z mrazáku je tématem i v České republice. Pečivo, které cestou ke spotřebiteli prošlo zmrazením, však musí být jasně označeno, jinak se prodejce dopouští klamání zákazníka. Pokud na popisku čtete „rozmrazeno“, znamená to, že výrobek byl v hotovém stavu zmrazen a spotřebiteli je nabízen v rozmrazeném stavu. Před prodejem se již nijak tepelně nezpracovával. Pokud je u nebaleného výrobku informace „ze zmrazeného polotovaru“, jedná se o výrobek, který byl předpečen či předsmažen, následně zamražen a poté před prodejem dopečen nebo dosmažen. Naopak čerstvé pečivo nesmí v žádné fázi výroby projít mražením, prodáváno smí být pouze 24 hodin po upečení.
 

Související články