poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská unie odsunula rozhodnutí o konci poplatků za roaming na rok 2018

13.3.2015

Na začátku března letošního roku byly v Evropském parlamentu na pořadu jednání poplatky za roaming. Ačkoli se původně počítalo s jejich koncem k prosinci letošního roku, definitivní rozhodnutí se odsouvá až na rok 2018. Evropské spotřebitelské organizace tento krok odsuzují.

Podle rozhodnutí evropských poslanců si mobilní operátoři mohou nadále účtovat poplatky za roaming. Poslanci totiž vyslyšeli jejich stížnost, že při zrušení roamingových poplatků by se zdeformoval trh. Jako příklad uvádějí, že spotřebitelé z Británie by mohli využívat služby bulharského operátora za bulharské ceny, aniž by opustili Británii. Zrušení roamingu by tak podle operátorů přineslo pouze zmatky na trhu.

Ponechání roamingu však čelí ostré kritice evropských spotřebitelských organizací. „Zklamalo nás, že se EU nesnaží odstranit tak významnou bariéru v komunikaci a obchodu, jakou jsou poplatky za roaming,“ prohlásil Guilermo Beltrà, ředitel první a finanční divize Evropské spotřebitelské organizace BEUC. Podle nizozemské organizace Consumentenbond bylo rozhodnutí „nečekané a nevhodné“, belgická Test-Achats roaming označila za anachronismus, který brání volnému trhu.

Britský server Bitterwallet ale upozorňuje, že z rozhodnutí parlamentu nejsou nadšeni ani někteří operátoři. Počítají totiž s tím, že klienti si na dovolené mobil vypnou, aby se vyhnuli drahému přenosu dat, a nebudou využívat ani základní služby.

Na stůl se v Evropském parlamentu dostal kompromisní návrh o „balíčku služeb“ o určitém objemu volání, SMS a dat, které by měl spotřebitel zaručen v zahraničí za cenu bez roamingových poplatků, po jeho vyčerpání by pak platil cenu i s roamingem. Tento balíček navrhli poslanci z Lotyšska jako rezervní variantu, v případě, že by kompletní zrušení roamingových poplatků neprošlo. To však spotřebitelské organizace považují za nedostatečnou náhradu původního ambiciózního plánu. Navíc ani není jasné, jak by tento balíček měl být velký.

Nizozemská i belgická spotřebitelská organizace se navíc obávají, že v ohrožení je i internetová neutralita v Evropě. Vyjednávání o její podobě totiž zatím velice připomíná to o roamingových poplatcích, včetně argumentů poskytovatelů služeb. I v tomto případě část poskytovatelů služeb současnou podobu návrhu odmítá a chce vybírat od provozovatelů webu poplatky za přednostní odbavení. S tím souhlasí i někteří členové Evropské rady, podle Test-Achats a Consumentenbond tak hrozí, že v Evropě nastane podobná krize ohledně neutrality, jaká provázela poslední půlrok v USA.
 

Související články