poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pizza v amerických školních jídelnách ztratí status „zeleniny“

16.3.2015

V USA se rozhořel spor o pizzu ve školních jídelnách. Podle starých předpisů o výživě pizza splňovala definici „přídělu zeleniny“, toto se však má v nových pravidlech změnit. Proti tomu protestují výrobci mražené pizzy, školní jídelny jsou totiž jejich největšími odběrateli. Další změna související s pizzou spočívá v povinnosti pizzerií zveřejňovat štítky s kalorickými a výživovými hodnotami.

Ve Spojených státech se chystá změna výživových předpisů pro školní jídelny.. Již dlouhodobě zde probíhá kampaň za odstranění nezdravých fast-foodových jídel z dětských menu. Úspěch zatím slavila u jídel, jako jsou hamburgery či burrita. Pizza se však zatím úspěšně schovávala za výjimku, díky které ji bylo kvůli rajčatovému základu možné započítat do příjmu zeleniny. Tato výjimka by však měla z amerických výživových předpisů zmizet.

To se ovšem nelíbí výrobcům mražené pizzy, pro něž jsou americké školní jídelny největším odběratelem. Podle amerického spotřebitelského serveru Consumerist utratí jídelny za pizzu každý rok okolo půl miliardy amerických dolarů.

Výrobcům se nelíbí ani nová povinnost uvádění přesných výživových hodnot v provozovnách. Zde výrobci argumentují, že kalorická hodnota či obsah cholesterolu ve velké pizze sice může vypadat děsivě, málokdo ji však celou sní na posezení. Článek na serveru Bloomberg Bussines však ukazuje, že již dva osminové dílky pizzy z fast-foodového řetězce Pizza Hut mají více kalorií a dvojnásobný obsah sodíku než Big Mac.

Kampaň proti pizzám ve školních jídelnách zaštiťují americká první dáma Michelle Obamová či televizní kuchař Tom Colichio. Pizzu považují za příliš tučnou a kalorickou, nelíbí se jim ani její status posledního fast-foodového jídla, které v jídelnách zbývá. Školní jídelny by se podle nich měly posunout směrem k čerstvým lokálním potravinám.

Americká kampaň proti nezdravému jídlu zatím slaví úspěchy. Kromě již zmíněného odstranění většiny druhů rychlého občerstvení z jídelen také přibyly štítky s nutričními hodnotami v provozovnách rychlého občerstvení. Podařilo se také například přimět velké fast-foodové řetězce včetně McDonalds, aby u dětského menu nahradily sladké limonády džusem či vodou.

Symbolem boje proti dětské obezitě jsou často jídla z rychlého občerstvení či limonády plné cukru a chemických barviv. I v Evropě probíhají pokusy o jejich regulaci, například v Rakousku či Slovinsku. Výzkumy spotřebitelských organizací také ukazují, že potraviny označované jako dětské bývají často tučné, přesolené či přeslazené a plné chemických látek. Chybí totiž jakákoliv regulace, název „dětské“ či „pro děti“, který by mohl evokovat vyšší kvalitu, tak nic neznamená.
 

Související články