poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

PlayStation Network byl napaden, Sony odmítalo odškodnit poškozené

23.3.2015

Společnost Sony má opět problémy se zabezpečením účtů v PlayStation Network . Uživatelé hlásí, že hackeři jim z nich odčerpali řádově stovky dolarů. Sony navíc své zákazníky odmítla odškodnit. Pokud požádali o navrácení peněz, zablokovala jim účet. Zákazníci byli odškodněni teprve poté, co se případ dostal do médií.

Na problém poukázali uživatelé diskuzního serveru Reddit. Průběh byl v mnoha případech stejný. Hacker se vlámal do zabezpečeného účtu na PlayStation Network, na němž má hráč uskladněny své hry a uložené pozice. Tam pak učinil transakce, většinou nákup bonusových bodů do některé z her v hodnotě několika set dolarů. Uživatelé na napadení účtu nejčastěji přišli ve chvíli, kdy byli e-mailem upozorněni, že někdo zažádal o změnu jejich hesla.

Kontrolu nad svým účtem získali uživatelé obratem, problém však nastal, když zažádali o navrácení neautorizovaných plateb. Jakékoliv zpětné platby eviduje Sony jako nepřátelskou akci. Hráčům, kteří se tak za pomocí příkazu bance chtěli domoci svých peněz, byl účet zablokován. Aby se zákazníci dostali ke svým zakoupeným hrám či uloženým pozicím, museli za hackera zaplatit dluh. Pokud by se rozhodli založit si nový účet, přišli by o veškeré hry a postup v nich.

Jako smírné řešení Sony nabídla poškozeným hráčům dárkové poukazy na hry v hodnotě sporné částky, to však většina zákazníků odmítla. Navrácení platby a odblokování účtu se pak hráči dočkali, až když si případu všimla média.

Uživatelé Redditu také upozorňují na slabé zabezpečení PlayStation Network, kde například zcela absentuje dvouprvková autorizace, přihlašovací údaje se skládají pouze ze jména a hesla. Útoky na síť jsou tak velmi časté. Zákaznická podpora Sony zákazníkům také příliš nepomáhá, místo hledání skutečného viníka mívají podle Redditu a serveru Bitterwallet její operátoři ve zvyku obviňovat samotné poškozené .

Jiná velká aféra , která se týkala prolomení zabezpečení serverů Sony, se odehrála na konci loňského roku. Zveřejněna byla soukromá data zaměstnanců, pseudonymy, které v síti používají holywoodské hvězdy, i několik filmů, které ještě čekaly na premiéru. Jedním z nich byla komedie Interview o atentátu na severokorejského vůdce, z útoku tak byli podezíráni hackeři z KLDR.
 

Související články