poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sůl, kterou nevidíte. Je v těstovinách i džusech.

24.3.2015

Nadměrný příjem soli a sodíku může vést k poškození ledvin, zvyšuje pravděpodobnost mrtvice či infarktu. Brazilská spotřebitelská organizace IDEC proto na začátku března letošního roku spustila kampaň „Sůl, kterou nevidíte“, ve které chce spotřebitele upozornit na škodlivé důsledky nadměrné spotřeby soli. Informuje o tom mezinárodní spotřebitelská organizace Consumers International.

Podle zdrojů, které IDEC cituje, průměrná denní spotřeba soli v Brazílii více než dvojnásobně překračuje doporučené množství. Spotřebitelská organizace varuje, že sůl a sodík se ve velkém množství schovávají i tam, kde by je spotřebitel nečekal, například v těstovinách a džusech. Obzvláště nebezpečné jsou podle IDEC potraviny pro děti, které většinou obsahují podobné množství soli jako potraviny bez označení. Doporučená dávka soli pro dítě je však mnohem nižší než pro dospělého. Právě proto nese kampaň název „Sůl, kterou nevidíte“.

Cílem kampaně však není jen upozornit spotřebitele na tato rizika. IDEC by chtěla přimět i výrobce, aby se zavázali, že omezí přidávání soli do výrobků. Zároveň však přiznává, že při absenci zákonů a kontrolních mechanismů je to běh na dlouhou trať.

Brazilská spotřebitelská organizace spustila kampaň v návaznosti na Týdne spotřebitele, který probíhal od 16. do 22. března letošního roku a jehož tématikou je zdravá výživa.

Letošní Mezinárodní den spotřebitelů, nad kterým má záštitu mezinárodní spotřebitelská organizace Consumers International (CI) a který připadá na 15. března, se zaměřil na zdravou výživu a její dostupnost. Jedním z hlavních témat byly potraviny pro děti, kvalita školního stravování či automaty na sladkosti ve školách. Osvěta se však týká i dospělých. CI upozorňuje, že velká část úmrtí souvisí s obezitou, vysokou hladinou cholesterolu či celkovou špatnou výživou. CI se zajímá i o rozvojové země a přístup tamních obyvatel k čerstvým potravinám.
 

Související články