poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Většina müsli tyčinek je přeslazená a tučná, ukazuje průzkum Which?

26.3.2015

Britská spotřebitelská organizace Which? se v březnu zaměřila na cereální tyčinky. Mnohé z nich, zvláště ty určené pro děti, nejsou zdaleka tak zdravé, jak se prezentují. Některé z testovaných tyčinek obsahovaly až čtyřicet procent cukru.

Cereální tyčinky přilákaly pozornost Which? v souvislosti s letošním Světovým dnem práv spotřebitelů, jehož tématem byla zdravá výživa. V testu jejich složení se ukázalo, že ani ovesné vločky a vysoký obsah vlákniny nemusí znamenat, že výrobek je vhodný pro každodenní konzumaci.
Výrobci sice na obalu slibovali vysoký obsah vlákniny či vitamínů, ve většině však převažovaly cukry a nasycené mastné kyseliny. Výrobci navíc většinou zanedbávali i povinnost jasně označit výživové hodnoty na jednu porci – z patnácti tyčinek je zřetelně na přední straně obalu a velkým písmem uváděla pouze jedna.

Jeden z testovaných vzorků, kokosová tyčinka od výrobce Kelloggs, obsahoval 42 procent cukru. Jiné tyčinky pak obsahovaly okolo třiceti procent cukru a ještě navíc velké množství nasycených mastných kyselin . Jednalo se převážně o müsli tyčinky označované jako „pro děti“. Opět se ukázalo, že takovéto označení nic neznamená a je pouhým marketingovým nástrojem.

Which? spotřebitelům doporučuje, aby si i při nákupu müsli tyčinek pečlivě všímali složení. Některé z testovaných tyčinek sice splňují požadavky na zdravou výživu, podle doporučení Which? je však nejlevnější a zároveň nezdravější vyrábět si vlastní cereální tyčinky. Tak má spotřebitel obsah cereálií plně pod vlastní kontrolou. U cereálií se pak Which? chce zasadit o povinné uvádění výživové hodnoty výrobku na přední straně obalu.

Nezdravým „zdravým“ potravinám a výživovým mýtům se spotřebitelské organizace věnují často. Nedávno se například americká organizace Consumer Reports zaměřila na alternativní druhy sladidel a jejich nevýhody, evropské organizace se zase často věnují takzvaným superpotravinám. Téma nezdravých výrobků pro děti je pak velmi časté, letos bylo i jedním z témat Dne spotřebitelů Světového dne práv spotřebitelů.. Spotřebitelské organizace, jako například nizozemská Consumentenbond či slovinská ZPS , také bojují za zákaz cílení reklamy na nezdravé jídlo na děti a mladistvé. Testování výrobků pro děti se pak často věnuje i dTest.
 

Související články