poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kopie klíče v chytrém telefonu může lákat nepoctivce

25.3.2015

Americký server Consumerist upozorňuje na novou službu, jež může být významným bezpečnostním rizikem. Jedná se o samoobslužné kiosky na výrobu klíčů, které spotřebiteli umožňují uložit si otisk klíče přímo v provozovně či do chytrého telefonu. Podle této digitální kopie pak automatizovaný kiosek zvládne vyrobit fyzickou kopii klíče. Riziko zneužití při ztrátě, odcizení či napadení telefonu hackerem je však příliš vysoké.

Novou službu nabízí společnost KeyMe, která slibuje samoobslužnou výrobu klíče do půl minuty podle digitálního otisku uloženého ve spotřebitelově chytrém telefonu. Druhou možností je nechat si klíč zaslat na spotřebitelem uvedenou adresu. Právě v této možnosti se skrývá riziko.

Zatímco v kiosku si klíč může vyzvednout pouze zaregistrovaný zákazník proti otisku prstu, při zaslání poštou takové zabezpečení chybí. Pokud spotřebitel ztratí chytrý telefon, v němž má uloženu aplikaci KeyMe, není pro případného nepoctivého nálezce nic jednoduššího, než nechat si vyrobit vlastní kopii klíče. Tu si pak může nechat zaslat například do anonymního P.O.Boxu, obchodní podmínky KeyMe to umožňují. Navíc, jak již bylo řečeno, data o přesné podobě klíče jsou uložena v mobilu a nedá se vyloučit, že by bylo možné nechat kopii klíče vyrobit třetí stranou i bez autorizace.

Provozovatel služby svůj systém výroby klíčů prezentuje jako zcela bezpečný. V odpovědích na nejčastější otázky píše, že ke klíčům neskladuje žádné doplňující informace, jako například typ zámku, do něhož klíč pasuje, či zda se jedná například o klíč od vchodových dveří či od bytu. Spotřebitele aplikace navíc informuje o každé aktivitě a vyžaduje od něj potvrzení. Takové zabezpečení ale v případě krádeže telefonu či hackerského útoku nemusí přinášet kýžený efekt vzhledem k tomu, že všechny kroky může potvrdit nepoctivec, který má mobil v držení.

Svěřovat osobní údaje „chytrým“ spotřebičům nemusí být bezpečné, jak prokázaly průzkumy a testy zahraničních spotřebitelských organizací. Například při testů prvků chytré domácnosti se ukázalo, že bezpečnost většiny z nich je možné prolomit během dvaceti minut . Známý byl také příklad chytré televize LG , která výrobci odesílala data o přehrávaných videích v nezašifrované podobě. Jak ukázalo video dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk, aplikace v mobilních telefonech po spotřebitelích vyžadují sdílení velkého množství osobních údajů, včetně posledních volaných čísel či polohy .
 

Související články