poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Majitel bytového komplexu zakázal nájemníkům stěžovat si v sociálních sítích

31.3.2015

Majitel komplexu obytných domů v USA si nárokoval autorská práva na veškeré fotografie či stížnosti týkající se bydlení v jeho budovách v sociálních sítích. V případě, že by si nájemník stěžoval na kvalitu bydlení, musel by zaplatit pokutu ve výši deseti tisíc amerických dolarů. Taková podmínka je podle amerického práva nevymahatelná. O případu informují servery Ars Technica a Consumerist.

Majitel floridského komplexu luxusních apartmánů Windemere Cay své nájemníky nepříjemně překvapil novou položkou v nájemní smlouvě. Takzvaný dodatek o sociálních médiích zakazoval nájemníkům v sítích sdílet fotografie komplexu a stěžovat si na nich či na recenzních serverech na kvalitu bydlení. Majitel dodatek ke smlouvě odůvodňoval tím, že chce předejít falešným recenzím či řešení sporů přes sociální média, a přímo v něm zmiňoval, že takto chrání své podnikání.

Zákaz psaní recenzí či sdílení fotografií pak odůvodnil tím, že si nárokoval autorská práva na veškeré takové příspěvky. V takovém případě by totiž nemusel o jejich stažení žádat autora, ale s nárokem na uplatnění autorských práv by se mohl obrátit na provozovatele serveru.

Zmíněné pravidlo je pro nájemce diskriminační a podle předchozích verdiktů amerických soudů je v rozporu s ústavou, konkrétně s právem na svobodu projevu. Podmínka, která zakazuje recenzovat produkty či služby, je tedy v USA nevymahatelná. Například v Kalifornii již od léta 2014 platí zákon, který taková ustanovení v obchodních podmínkách vysloveně zakazuje.

V USA se řešilo již několik případů, kdy obchodní podmínky zakazovaly recenzovat služby či si na ně stěžovat, zatím se však jednalo převážně o e-shopy. Servery Ars Technica i Consumerist poukazují na případ obchodu Online Accessories, který ve svých podmínkách zakazoval i podávání stížností k vládním agenturám a spotřebitelským organizacím. Pokutu zákazníkům udělil i v případě, že požadovali odstoupení od smlouvy. Situaci pak vygradoval ještě tím, že neoprávněné pokuty, které spotřebitelé nezaplatili obratem, ihned postoupil inkasním společnostem. Po medializaci těchto nelegálních praktik obchod ukončil svoji činnost.

Související články