poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Klíčenka sbírá data o zákazníkových zvyklostech

2.4.2015

Finská společnost Sponda vyvinula klíčenku, která by měla v obchodech sbírat data o pohybu zákazníků a podle toho ovlivňovat reklamu například na digitálních obrazovkách v provozovně. Obchodním řetězcům by mohla pomoci zvýšit zisky a efektivněji konkurovat internetovým obchodům. Spotřebitelům se však sledování a zahlcení reklamou příliš nepozdává.

Ve zkušebním provozu v některých finských řetězcích přineslo nasazení klíčenky-cookie obchodníkům jasné výsledky. Zákazníci vybavení klíčenkou Sponda při nákupech trávili v obchodě v průměru o 21 % více času. Klíčenky finští obchodníci rozdávali v obchodech náhodně vybraným zákazníkům s příslibem slevy, pokud ji nezapomenou příště vzít na nákup.

Klíčenka by měla být zcela anonymní, zaznamenává pouze zákazníkův pohyb po obchodě a jeho nákupy. V návaznosti na ně pak obrazovky v uličkách zobrazovaly reklamu, která odpovídala zákazníkovým nákupním zvykům.

Sledování nákupních zvyklostí za pomoci zařízení v zákazníkově kapse není úplnou novinkou. Na podobném principu funguje například aplikace iBeacon, která zákazníkovi zasílá reklamu na jeho chytrý telefon. Na rozdíl od zmíněné aplikace by však měla být klíčenka Sponda zcela anonymní.

Server Mashable upozorňuje, že případ iBeaconu prokázal, že již nyní se někteří zákazníci cítí být přehlceni reklamou a vzhledem k tomu, že se k programu přidávají další a další výrobci, situace se nezlepší. Totéž hrozí i uživatelům Spondy.

Dalším jejím rizikem je absence písemné smlouvy a souhlasu s obchodními podmínkami – souhlas s využíváním svých dat dává spotřebitel tím, že klíčenku převezme. Sponda sice slibuje možnost nastavení, kde smí klíčenka data sbírat, na stránce výrobce však nejsou informace o tom, jak takové nastavení uvést do provozu. Zcela chybí i informace o zabezpečení zákazníkových dat. Mnozí spotřebitelé také vnímají personalizaci reklamy jako nepříjemnou a obtěžující.

V České republice se mezi prodejci zatím těší největší oblibě zákaznické karty, které umožňují sledovat nákupní zvyklosti zákazníka a nabízet mu personalizované akce. Jak jsme informovali již dříve, prodejci takové kartičky využívají i k tomu, aby určili, kterému zákazníkovi se vyplatí poskytnout slevu a kterému ne. Reklama i slevy jsou také čím dál více personalizované, ukázkou toho jsou třeba e-mailové newslettery s nabídkami slev, u kterých je vzácností narazit na takový, který je rozesílaný všem odběratelům ve zcela totožné podobě.
 

Související články