poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slevový portál Groupon uměle navyšoval ceny

3.4.2015

Slevový portál Groupon v březnu prohrál spor se spotřebiteli a Vládním úřadem pro sociální soudržnost u pařížského soudu. Byl obviněn z toho, že uměle navyšoval původní ceny služeb, aby ceny po slevě působily lákavěji. Groupon se bránil, že je pouhým zprostředkovatelem, který neodpovídá za cenotvorbu, u soudu však neuspěl. Informaci přinesla francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Případ začal již v roce 2011, kdy se francouzský Úřad pro sociální soudržnost a ochranu obyvatelstva začal zajímat o ceny kadeřnických a kosmetických služeb na slevových portálech včetně Grouponu. Zjistil, že v mnoha případech původní cena neodpovídá skutečnosti. Groupon totiž slevu počítal z nejvyšší možné ceny, aniž by na tuto skutečnost upozornil alespoň slovem „až“. Jindy pak původní cenu vysloveně uměle navýšil.

Podle Grouponu sice bylo možné a pravděpodobné, že původní ceny neodpovídaly, sám sebe ale označoval za pouhého zprostředkovatele. Ceny podle vyjádření Grouponu určovali poskytovatelé služeb. Tento argument pařížský soud neuznal. I v případě, kdy s cenou podvádí obchodník, mají Groupon i ostatní slevové portály povinnost ověřit správnou cenu a uvést ji v nabídce slevového kuponu. Odpovídat by měly i za kvalitu prodávaných výrobků a nabízených služeb.

Problémy se slevovými servery byly a jsou časté i v České republice. Nejčastěji se týkají obchodních podmínek, které jsou v rozporu se zákonem. Vyskytují se i vysloveně podvodné portály, které slibují služby a zboží, nic z toho však nedodají. Problematice slevových portálů se věnuje i dTest, který ve svých průzkumech zjistil, že záleží na konkrétním provozovateli slevového portálu, jakým způsobem upraví obchodní podmínky. Obvykle je smlouva uzavírána přímo s poskytovatelem služby a provozovatel slevového portálu nabídku pouze prezentuje.

Drtivá většina slevových portálů podle prezentovaných obchodních podmínek neodpovídá ani za obsah ani za správnost inzerovaných informací. Problémy se mohou často vyskytnout i na straně poskytovatele služeb, jehož sliby neodpovídají skutečnosti. Příkladem budiž špinavé hotely, nekvalitní nalepované řasy či prodej padělků.
 

Související články