CMA chce zareagovat na současnou situaci na trhu, kdy 81 % britských spotřebitelů prohlásilo, že se při nákupu řídí recenzemi na internetu a 47 % i různými blogy. Na britském internetu jsou ale rozšířené falešné recenze, které si prodejci a poskytovatelé služeb píšou sami nebo si je nechají psát za úplatu.
Internetové uživatele tak CMA vyzývá k aktivitě. Pokud narazí na podezřelé recenze, blog či celý recenzní server, měli by je vládní agentuře nahlásit. CMA zajímají i klamavé reklamy či vyjádření falešných „odborníků“, jimiž výrobci a prodejci často „dokládají“ účinnost svých služeb či produktů. Zaměřit se plánuje zvláště na oblast služeb řemeslníků, ubytování a salonů krásy.
Britský spotřebitelský server Bitterwallet je však obezřetný. Upozorňuje, že celá kampaň je zatím ve fázi přípravy, sbírání a vyhodnocování informací. CMA ani nespecifikovala, jak plánuje proti autorům či objednavatelům falešných recenzí zasáhnout či jak hodlá problém řešit. Rozhodnutí podrobněji se věnovat tématu falešných recenzí však Bitterwallet vítá, i kdyby výstupem činnosti měl být „pouze“ monitoring současného stavu.
Vládní agentura CMA se tématu falešných recenzí věnovala již dříve, i když spíše okrajově. Udělila například pokutu společnosti Nike za to, že vydávala pochvalné tweety od špičkových sportovců za skutečné hodnocení zkušenosti s její obuví, i když se jednalo o placenou inzerci. Pokutu od CMA v loňském roce obdržel i recenzní portál TripAdvisor. Ten uživatelům sliboval zcela věrohodné uživatelské recenze od skutečných cestovatelů a hotelových hostů, uveřejněné recenze však nijak nekontroloval a od uživatelů nevyžadoval ověření účtu.
dTest realizoval v lońském roce průzkum, jehož cílem bylo zjistit zkušenosti spotřebitelů s recenzemi na výrobky a služby. 96 % respondentů uvedlo, že před pořízením výrobku nebo služby vždy či občas vyhledávají recenze jiných spotřebitelů. 95 % z nich vyhledává tyto recenze na internetu. Lidé nejčastěji vyhledávají recenze na speciálních srovnávačích cen (Heuréka.cz, Zboží.cz), dále na internetových stránkách prodejců zboží a poskytovatelů služeb či na zpravodajských serverech. Dvě třetiny respondentů uvedly, že se setkaly s nevěrohodnou internetovou recenzí, o níž se domnívají, že mohla být napsána na objednávku.