poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

USA řeší možný zákaz podávání antibiotik pro růst svalové hmoty dobytku

10.4.2015

V USA se možná blíží zákaz nadměrného podávání antibiotik dobytku. Návrh zákona předložila poslankyně za demokraty Louise Slaughterová, už teď má jistou podporu Bílého domu. Kritici návrhu zákona namítají, že jeho současná podoba je nedostačující a plná děr.

Na rozdíl od Evropské unie, kde je podávání antibiotik masnému dobytku pro růst svalové hmoty zakázáno, v USA taková regulace zatím chybí. Osmdesát procent veškerých antibiotik v USA zkonzumují právě hospodářská zvířata, kterým se antibiotika přidávají do krmení i do vody s cílem zvýšit výnos.

Antibiotika sice výrazně snižují cenu chovu a zvyšují výnosnost, přinášejí však významná zdravotní rizika spojená s oslabením imunity dobytka i konzumentů. Hrozí i vznik takzvaných superbakterií, kmenů odolných více druhům antibiotik. Podle odhadu autorky návrhu zákona, mikrobioložky a poslankyně Louise Slaughterové, má nadměrné podávání antibiotik a s nimi spojený vznik rezistentních bakterií v USA každoročně na svědomí až 23 000 mrtvých.

Cílem návrhu není kompletní zákaz podávání antibiotik, ale pouze těch určených pro rychlejší růst svalové hmoty. Léčebné i preventivní podávání léků však stále v USA zůstane legální. Právě zde vidí odpůrci zákona největší potíž. Přijetí zákona totiž může znamenat pouze to, že z balení a příbalových letáků antibiotik zmizí formulace „vhodné pro růst svaloviny“ a antibiotika budou hospodářským zvířatům dál podávána pod rouškou prevence.

I přes to se však jedná o přelomové rozhodnutí ohledně doposud neregulovaného podávání antibiotik v USA. Prezident Barack Obama již několik dní po zveřejnění návrhu zákona vyjádřil svou podporu. Boj proti nadužívání antibiotik má Bílý dům v plánu rozšířit i o prevenci mezi spotřebiteli a lékaři. Snížit by se mělo i plýtvání antibiotiky, které podle studie citované serverem Consumerist až 70 % amerických lékařů předepisuje i na virová onemocnění. Ta se však antibiotiky léčit nedají.

Maso ze zvířat krmených antibiotiky a následně pro dezinfekci koupaných v chlorové lázni bylo často zmiňováno jako významný argument proti Transatlantickému partnerství pro obchod a investice, známému také pod zkratkou TTIP . Mnozí spotřebitelé i odborná veřejnost se obávají, že po uvolnění trhu mezi EU a USA by se takové maso mohlo snadno dostat na evropský trh, i když zcela neodpovídá předpisům Evropské unie. Antibiotika v mase jsou také významným tématem Evropské spotřebitelské organizace BEUC. BEUC vadí nadměrné preventivní podávání antibiotik dobytku, které také ve výsledku vede k vzniku imunních kmenů bakterií. Takovéto bakterie mohou mít v Evropě na svědomí až 25 000 úmrtí ročně.
 

Související články