poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Portál se slevovými kupóny nabízel členství zdarma, pak vymáhal poplatky

9.4.2015

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats varuje před portálem se slevovými kupóny MySaveAccount (MSA). Ten spotřebitele kontaktuje pod záminkou průzkumu trhu a nabízí registraci do slevového programu zdarma. Členství se však automaticky prodlužuje, po uplynutí čtrnácti zkušebních dnů začne běžet draze placené členství. Provozovatel portálu navíc odmítá uzavřené smlouvy rušit.

Hovor od MSA začíná jako běžný průzkum obliby značek a spokojenosti se službami. Na jeho konci však spotřebitel dostane nabídku zdarma dostávat slevové kupóny, které společnost nabízí. Pokud souhlasí, je mu zřízen vlastní účet na MSA.

Problém je v tom, že účet je zdarma pouze prvních čtrnáct dní. Jakmile uplynou, účet se automaticky změní na placený. Za ten si MSA účtuje 95 euro měsíčně, o čemž však spotřebitele nikdo neinformuje. Pokud by spotřebitel chtěl odstoupit od smlouvy, společnost odstoupení neakceptuje s tím, že tak měl učinit během 14 dní od uzavření smlouvy.

Servítky si provozovatel portálu nebere ani při vymáhání plateb. Pokud se spotřebitel zpozdí či odmítne zaplatit, je pohledávka předána inkasní agentuře. Spotřebitelskou organizaci Test-Achats kontaktovali i někteří poškození, kterým vymahači vyhrožovali po telefonu či jim posílali výhružné dopisy. Test-Achats se setkala i s případem, kdy provozovatel portálu strhl 95 euro z účtu, jehož číslo mu majitel účtu nikdy nesdělil. Dotyčný spotřebitel naštěstí zvládl situaci vyřešit s bankou pomocí zpětné platby.

Podle Test-Achats by spotřebitele mělo varovat již to, že na stránkách MSA chybí jakékoliv údaje o společnosti, která portál provozuje. Uvedeno není jméno společnosti či provozovatele, adresa ani IČO. Jako kontakt je uvedena pouze e-mailová adresa.

Test-Achats spotřebitelům radí, aby v první řadě takovou nabídku na členství zdarma odmítali. Pokud se nechají zviklat, odstoupit by měli hned, jakmile obdrží e-mail s přihlašovacími údaji. Pokud obdrží fakturu, měli by se dožadovat písemného potvrzení svého závazku, případné neautorizované transakce by pak měli řešit s bankou. Případu MSA se chce Test-Achats nadále věnovat.

Nevyžádané automatické prodlužování členství je problémem v Česku i ve světě, týká se například seznamek . Na podobném principu fungují i „vzorky zdarma“, kdy po telefonu spotřebitel souhlasil s odběrem zkušebního balíčku žiletek, kosmetiky či knih, jeho převzetím se však zavázal k drahému dlouhodobému odběru. S takovým nekalým jednáním jsme se setkali nejen u nás , ale například i v Nizozemí a ve Švédsku .
 

Související články