poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odpůrci internetové neutrality pokračují v astroturfingu

15.4.2015

Poté, co se americká Federal Communication Comission (FTC) rozhodla přijmout pravidla internetové neutrality, byli američtí zákonodárci zaplaveni vlnou dopisů a stížností od občanů. Většina z oslovených „stěžovatel“ však popírá, že by stížnost odeslala. Zřejmě došlo ke zneužití marketingové databáze osobních údajů.

Na aféru okolo stížností rozhořčených občanů upozornila kalifornská senátorka Jackie Speierová. Podle ní je až 98 % veškerých stížností na pravidla internetové neutrality značně podezřelá. Jedná se totiž o velké množství e-mailů v totožném znění, které podle IP adres odešly z adres mimo její volební obvod a od občanů, kteří ji ještě nikdy nekontaktovali. Navíc se s největší pravděpodobností jednalo o zneužití jejich osobních údajů. Sami pravděpodobně e-maily neodeslali, i když obsahovaly jejich data.

Znění e-mailů bylo zcela totožné s výzvou zveřejněnou organizací American Commitment. Tu vede bývalý dlouholetý poradce známých finančníků bratří Kochových Phil Kerpen. Organizace se dlouhodobě staví proti internetové neutralitě bez takzvaných „fast lanes“, které poskytovatelům připojení umožňovala zavést přednostní odbavení některým provozovatelům webových stránek. To znamená možnost zpomalovat či zrychlovat připojení a vyžadovat platbu za jeho vyšší rychlost.

Ačkoli e-maily obsahují jména, telefonní čísla či adresy, oslovení stěžovatelé ve většině případů popřeli, že by takový e-mail zaslali. Kerpen odmítá, že by za vlnou e-mailů stála jeho organizace. Podle spotřebitelského serveru Consumerist je nejpravděpodobnější možností, že někdo k zaslání protestních e-mailů zneužil marketingovou databázi osobních údajů. Takové údaje jsou k dostání relativně snadno ve velkém množství, ovšem jejich zneužití v politickém boji je podle Consumeristu novinkou.

Astroturfing, čili předstírání falešné spontánní reakce, která je však ve skutečnosti placenou reklamou, se v kauze internetové neutrality objevuje už poněkolikáté. Poprvé se již během vyjednávání podoby neutrality objevila kampaň „OnwardInternet“, ve které měli uživatelé mladým umělcům zasílat návrhy pro zlepšení budoucí podoby internetu. Objevily se i zdánlivě odborné analytické stránky Connectivist vychvalující kvalitu připojení v USA. Za oběma počiny však stála lobbistická organizace NCTA spojená s velkými poskytovateli připojení, jako jsou Comcast či Verizon.
 

Související články