poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britští telemarketéři ignorovali veškerá pravidla, dostali pokutu 80 000 liber

15.4.2015

Ve Velké Británii padla další pokuta za porušování pravidel v telemarketingu. Společnost Direct Assist musí zaplatit 80 000 liber za to, že zcela ignorovala seznam spotřebitelů, kteří si nepřáli být obtěžováni, a jedné domácnosti volala i 470krát. Operátoři měli navíc výslovné instrukce „do-not-call-list“ ignorovat. O případu informuje spotřebitelská organizace Which?.

Společnost Direct Assist, která volaným nabízela vymáhání odškodného při úrazu, podle Which? porušila snad veškerá existující pravidla. Dokonce i v případech, kdy spotřebitel řekl, že si nepřeje být kontaktován s dalšími nabídkami, operátor Direct Assist pouze oznámil, že podle obchodních podmínek společnosti bude kontaktován po dobu dalších tří let, ať se mu to líbí nebo ne.

Vedení společnosti navíc o nekalých praktikách v telemarketingu vědělo. Operátoři měli od něj nařízeno volat na čísla z „do-not-call“ listu. Telephone Preference Service (TPS), největší britský provozovatel seznamu spotřebitelů, jež si nepřejí být rušeni telemarketingem tak začal velmi rychle sbírat stížnosti na tuto společnost. Vedení Direct Assist se však vymlouvalo, že hovory nepocházejí od jejich společnosti, ale od konkurence, která se představuje jejím jménem s cílem ji poškodit.

Celkově obdržela TPS mezi rokem 2013 a lednem 2015 801 stížností na neustálé porušování zákona ze strany společnosti Direct Assist. Kromě ignorování seznamu spotřebitelů, kteří si nepřáli být rušeni, volala například i sluchově postiženým seniorům. Jednu domácnost pak operátoři Direct Assist obtěžovali i 470 krát. Za neustálé porušování předpisů, které ve Velké Británii regulují telemarketing, dostala společnost pokutu ve výši 80 000 liber.

Telemarketingu se pravidelně věnuje i dTest. Zaměřuje se hlavně na nepoctivé obchodníky, kteří se při uzavření smluv po telefonu snaží zákazníky zbavit práva na odstoupení od smlouvy, popřípadě rezignují na jakoukoliv péči o zákazníky. Věnoval se také marketingovým databázím osobních údajů, spotřebitelům radil, jak se z nich mohou nechat vyřadit. V zahraničí se v současnosti řeší například spor mezi americkými bankami a Federální komisí pro komunikace o možnost legalizace automatických telefonátů.
 

Související články