poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rakouský Konsument varuje před aplikací WhatsApp

16.4.2015

Dubnové vydání rakouského spotřebitelského časopisu Konsument upozorňuje na komplikace spojené s využíváním populární aplikace WhatsApp. Obchodní podmínky aplikace jsou nesrozumitelné, navíc její provozovatel má přístup k veškerým údajům o uživateli i proběhlým konverzacím. Zabezpečení těchto dat je pak velmi špatné.

Časopis vydávaný rakouskou spotřebitelskou organizací Verein für Konsumenteninformation (VKI) píše, že aplikace WhatsApp, která umožňuje zadarmo posílat textové zprávy, je v současnosti mezi náctiletými uživateli v Rakousku populárnější než Facebook. Problém je však v tom, že stažením aplikace dává uživatel poskytovateli přístup k veškerým osobním údajům. Aplikaci povoluje i sledování své polohy. Poskytovatel služby dostává přístup i k fotografiím a záznamům a Konsument uvádí, že by se poskytovatel teoreticky mohl dostat i k fotoaparátu a mikrofonu.

VKI si stěžuje, že obchodní podmínky WhatsApp jsou psány pouze anglicky. U mobilní aplikace také nepovažuje za vhodné, aby její obchodní podmínky zabraly dvanáct stránek formátu A4. Do podmínek navíc může uživatel nahlédnout až poté, co schválí přístup aplikace do svého soukromí.

Samotné obchodní podmínky jsou také značně nevýhodné. Poskytovatel WhatsApp si vyhrazuje právo podmínky kdykoliv bez souhlasu uživatele změnit a nárokuje si práva na veškeré příspěvky a zasílaný obsah. Naopak uživatelům odmítá garantovat bezpečnost jejich příspěvků a dat, k nim si vyhrazuje i právo sdílet je s třetími stranami. WhatsApp sice uživatelům slibuje, že jejich data uchovává pouze po dobu 30 dnů, podle VKI však pro toto tvrzení chybí důkaz.

VKI upozorňuje, že zabezpečení aplikace je nedostatečné. Ukazuje to například jednoduchá aplikace WhatsSpy, která umožňuje sledovat profilové obrázky, statusy či úroveň nastavení ve WhatsApp jakéhokoliv uživatele. Přitom se v tomto případě nejedná o žádné prolomení bezpečnosti, aplikace WhatsSpy využívá jen veřejně dostupná data.

VKI nedoporučuje aplikaci WhatsApp užívat. Pokud spotřebitel službu vysloveně potřebuje, doporučuje mu využít klientskou aplikaci třetí strany, která umožňuje připojení ke službě WhatsApp s lepší ochranou soukromí a srozumitelnějšími obchodními podmínkami. Když si uživatel i přes výše uvedená varování WhatsApp nainstaluje napřímo, měl by si alespoň v nastavení soukromí zakázat potvrzení o přečtení zprávy a zobrazování posledního statusu. U kontaktů by pak měl zkontrolovat, kdo je může vidět a nastavit je „pouze pro přátele“.

Ochrana osobních údajů je s nástupem takzvaných chytrých technologií čím dál aktuálnějším tématem. Průzkum amerických vědců nedávno zjistil, že aplikace v chytrých telefonech se systémem Android kontrolují polohu uživatele někdy i každé tři minuty a údaje o ní zasílají poskytovateli. Na začátku března letošního roku také proběhla aféra s notebooky Lenovo, které se několik měsíců prodávaly s předinstalovaným spyware. Ten navíc významně zasahoval do bezpečnostních certifikátů. Se zabezpečením pak nemají problém jen telefony, tablety a počítače, ale například i prvky chytré domácnosti či televize.
 

Související články