poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Boxerky proti radiaci – drahé spodní prádlo z uměliny

20.4.2015

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir se v dubnu letošního roku podívala na speciální pánské spodní prádlo. To by mělo chránit muže před elektromagnetickým zářením a chránit jejich plodnost, podle UFC jsou ale jeho účinky nulové. Škodlivé účinky záření na spermie jsou navíc podle některých vědců přeháněny.

Boxerky prodávané pod názvem „Boxer Briefs Radiation Shield“ by měly podle výrobce chránit mužskou plodnost před škodlivým zářením z mobilních telefonů, tabletů či notebooků. První věc, která redakci UFC zaskočila, bylo upozornění „nejedná se o zdravotní pomůcku, výrobek neslouží pro diagnózu, léčbu či prevenci nemocí“. To poněkud popírá reklamní popis výrobku, který sliboval ochranu čili prevenci.

Ani s ochrannými účinky prádla to podle UFC není horké. Prodejce sice slibuje izolační účinky shodné s šestimilimetrovou vrstvou alobalu, ovšem ani trojitá vrstva látky z boxerek nezabránila pronikání mobilního signálu či záření.

Zmatky a problémy se týkají i látky, z níž je spodní prádlo ušito. Výrobce uvádí, že se skládá z 95 % modalu a 5 % lykry. Dále by mělo obsahovat speciální látku Radiashield, která je onou složkou blokující škodlivé záření. Na ní však již procenta ve složení nezbývají, výrobce navíc vůbec nespecifikuje, z čeho se Radiashield skládá.

Jediné, co UFC výrobku přiznává, je, že spodní prádlo je relativně pohodlné. Ani zpracování však není dokonalé a díky výrazným švům se boxerky nehodí například pro cyklisty.

UFC také cituje studii vědců z University of Exeter, kteří provedli výzkum na vzorku 1492 mužů a zaměřili se na účinky záření na tvorbu a rychlost spermií. Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že záření by mělo mít negativní účinek pouze na rychlost spermií. Muži vystavení záření je mívají o 8 % pomalejší. I takové číslo sice může znít děsivě, podle výzkumníků se ale jedná o zanedbatelný rozdíl. Daleko víc jsou podle nich spermie citlivé na teplo – například z těsných spodních kalhot z umělých textilií.

Doma i ve světě se často setkáváme s výrobky či službami, které slibují daleko více, než mohou splnit. Často se jedná o různé doplňky stravy, které ale málokdy pomáhají. Obvykle se jedná o prostředky na hubnutí či růst svalové hmoty. Z USA ovšem registrujeme i případ vitamínového doplňku, který měl léčit vady řeči.
 

Související články