poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Altroconsumo řeší mýty o nabíjení chytrých telefonů

22.4.2015

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se podívala na mýty a pověry, které se týkají smartphonů a jejich nabíjení. Altroconsumo uznává, že některé pověry vznikly na základě skutečnosti. Co však bylo v oblasti mobilních telefonů aktuální před pěti lety, nemusí platit dnes.

Prvním často tradovaným mýtem je, že baterie v telefonu by se měla nabíjet teprve poté, co se zcela vybije. To platilo možná před deseti lety v době baterií typu NiMH a NiCD, které trpěly silným paměťovým efektem a opravdu ztrácely výkon, pokud se je spotřebitel snažil nabít, aniž byly zcela vybité. U moderních baterií typu Li-Ion, které jsou v chytrých telefonech používány nejčastěji, už by nic podobného hrozit nemělo.

Dále se často traduje, že je nebezpečné nechávat telefon nabíjet přes noc či ho ponechat při nabíjení nehlídaný, ať už by se tím měla ničit baterie „přebitého telefonu“ nebo kvůli riziku zkratu či požáru. U originálních moderních baterií by ale poškození „přebíjením“ hrozit nemělo a stejně tak nabíječky jsou uváděny na trh v souladu s přísnými protipožárními předpisy. Altroconsumo uznává, že na tomto pravidle přeci jen něco je – ponecháváním mobilu v nabíječce přes noc spotřebitel zbytečně plýtvá energií.

Třetí pověra o bateriích se týká jejich citlivosti na teplo či vzdušnou vlhkost. Zde je podle Altroconsuma pravdou, že v příliš horkém, chladném či vlhkém prostředí výkon baterie klesá. Pokud se však přístroj vrátí do pokojové teploty, výkon baterie by se měl také rychle vrátit na původní hodnoty. Poškození baterie podle Altroconsuma hrozí pouze tehdy, pokud je teplotním extrémům vystavována dlouhodobě. Tato pověra opět vznikla v reakci na starý typ baterií NiMH, které byly na změnu teploty extrémně citlivé.

Ŕíká se také, že telefon můžete nabíjet univerzální nabíječkou jakéhokoli výrobce. Podle Altroconsuma je to pravda jen částečně. Každý výrobce může používat jiné napětí, při použití univerzálních adaptérů proto hrozí poškození baterie, pokud spotřebitel zapomene napětí nastavit.

Pátý Altroconsumem vyvracený mýtus tvrdí, že pro baterii není bezpečné nabíjení se zapnutým telefonem. Nabíjení vypnutého telefonu je sice o něco málo energeticky efektivnější, ale když ho spotřebitel nabíjí zapnutý, žádné poškození nehrozí.
 

Související články