poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Amazon podal žalobu na zprostředkovatele falešných recenzí

23.4.2015

Internetový prodejní portál Amazon vyrazil do boje proti falešným recenzím. Začátkem dubna letošního roku podal žalobu na čtyři společnosti, které slibovaly prodejcům vylepšit hodnocení na portálu. Některé z nich také pro své nekalé podnikání zneužily i logo Amazonu. O případu informuje server Consumerist.

Amazon žaluje provozovatele stránek BuyAmazonReviews.com, BayReviews.net, BuyReviewsNow.com a BuyAzonReviews.com. Jeho počin není ojedinělý, žalobu na zprostředkovatele lepšího hodnocení nedávno podal i recenzní portál Yelp.

Amazon se vyjádřil, že doposud si v boji proti falešným recenzím vystačil s vlastním monitoringem stránek a společností, nabízejících recenze za úplatu a odstraňováním podezřelých recenzí. Aktivity čtyř zmíněných společností však už zašly příliš daleko.

Společnost provozující stránky BuyAzonReviews.com svým klientům radila, aby pro zmatení Amazonu fiktivním zákazníkům – dopředu smluveným autorům falešným recenzí - zasílala prázdné obaly. Kuriózní je, že Amazon v žalobě cituje stížnost jednoho z autorů falešných recenzí, který byl s prázdnou zásilkou nespokojený. Další ze společností, BuyAmazonReviews.com, zase slibovala sofistikovaný systém pomalého recenzování tak, aby nevzbudila pozornost u administrátorů recenzní sekce Amazonu. Od svých klientů pak nevybírala poplatky za jednotlivé recenze, ale právě za týden procesu. Týden vylepšování pověsti prodejce vyšel na zhruba 20 dolarů.

Vlastník BuyAmazonReviews.com se obvinění brání. Tvrdí, že jeho společnost žádné falešné recenze neposkytuje. Náplní její práce je pouze urgování skutečných zákazníků, aby nezapomněli publikovat recenzi, kladnou či zápornou. BuyAzonReviews.com zase tvrdí, že pouze hledá zákazníky ochotné psát recenze a za odměnu jim nabízí zboží za zvýhodněnou cenu.

Amazon však ve všech čtyřech společnostech vidí pouze obchodníky s falešnými recenzemi, kteří neoprávněně manipulují s jeho systémem hodnocení. Cílem podané žaloby je, aby všechny čtyři společnosti nabízející recenze za úplatu přestaly se svou neetickou činností.

Falešné recenze jsou rozšířené prakticky všude, kde je internet. Například ve Velké Británii se na boj s nimi chce zaměřit vládní agentura Competitition and Market Authority. Problematikou falešných recenzí se zabývá i dTest. Loňský průzkum mezi spotřebiteli ukázal, že dvě třetiny respondentů se setkaly s podezřelými recenzemi, které mohly vzniknout na objednávku.
 

Související články