poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

ZPS vyvrací mýty o mikrovlnných troubách

24.4.2015

Ohřev potravin v mikrovlnné troubě je rychlý, bezpečný a zdravý. Tvrdí to slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS), která se na svých webových stránkách zaměřila na mikrovlnné trouby a mnohé mýty, které se k nim váží. Svoje stanovisko opírá o výsledky testu z posledního vydání svého časopisu VIP.

Kdyby veškeré články na internetu byly pravdivé, výroba a používání mikrovlnek by nejspíše byla zakázaná ve většině zemí světa. Některé alternativní servery či výživoví poradci často tvrdí, že z trouby uniká nebezpečné záření, které zůstává i v ohřátých potravinách. Nebezpečné by měly být i vypnuté mikrovlnky. Mikrovlny by navíc měly ničit veškeré vitamíny a prospěšné látky a dělat z jídla mrtvou hmotu bez jakékoliv výživové hodnoty.

ZPS se rozhodla výše popsaná podezření prozkoumat. Technologické oddělení se podívalo na mýty ohledně nebezpečného záření. Podobně jako český dTest zjistilo, že ze zavřené mikrovlnky žádné záření unikat nemůže a to samé platí, když je trouba vypnutá. Záření se totiž šíří ze součástky, zvané magnetron, která vysílá soustředěné paprsky do vnitřku přístroje. Ty okamžitě po vypnutí mizí, ZPS přirovnává tento proces k zhasnutí baterky či vypnutí hudby. Jak už dříve napsal dTest, záření by teoreticky mohlo unikat pouze v případě, že by byla těžce poškozena dvířka trouby.

Pravdou není ani to, že by mikrovlnné záření zůstávalo v ohřátých potravinách, případně to, že by jakkoli měnilo jejich strukturu, tedy pokud není myšlena například změna struktury polévky z pevně zmražené na tekutou rozmraženou. Mikrovlny ovlivňují pouze pohyb molekul vody v jídle, v žádném případě nezasahují do jeho složení či chemické struktury.

Na to, jak je to se ztrátou vitamínů a výživových látek, se zase zaměřili vědci z Harvardské univerzity. Ti uznávají, že část vitamínů a minerálů se ničí při jakémkoliv ohřevu, obzvlášť rychle se ztrácí vitamíny B a C. Ovšem hlavní výhodou ohřevu v mikrovlnné troubě je podle nich jeho rychlost. Čím déle se pokrm ohřívá, tím více živin se ztratí. Minutový ohřev v mikrovlnné troubě tak příliš mnoho vitamínů nezničí, zvláště pak v případě, kdy se k jídlu přidá trochu vody, aby se spíše dusilo než peklo.

To platí hlavně pro ohřev zeleniny, která dušení snáší daleko lépe než prosté ohřívání. Například brokolice správně připravená v mikrovlnné troubě ztrácí pouze 11 % vitamínů a antioxidantů oproti 77 % při pečení v troubě. Studie jiného týmu z Cornell University zase prokázala, že slanina vyškvařená v mikrovlnné troubě obsahuje o 70 % nižší množství karcinogenních nitrosaminů než slanina připravená na pánvi.
 

Související články