poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obtěžující hovory ve světě: Robotelefonáty v USA, přísnější tresty v Británii

27.4.2015

Consumer Financial Protection Bureau (CFPB), vládní úřad, který má v USA na starosti ochranu spotřebitelů ve finančním sektoru, řeší případ sedmi inkasních agentur, jež za pomocí automatických výhružných telefonátů vymáhaly od občanů neexistující dluhy. Spotřebitelská organizace Consumer Reports rozebírá, proč mnohé společnosti zakázané automatické telefonáty stále využívají. V Británii pak byla zpřísněna pravidla pro obtěžující telefonáty.

Všech sedm inkasních agentur spojuje využívání telemarketingových služeb společnosti Global Connect. S její pomocí provedly agentury miliony automatizovaných telefonátů na náhodně vybraná čísla. V nich spotřebitelům vyhrožovaly obestavěním majetku, případně tím, že o dluzích bude informována jejich rodina i zaměstnavatel, pokud okamžitě nezaplatí, v nejhorším případě pak mohou skončit ve vězení. Většina volaných však žádný dluh neměla, vymáhání tak bylo neoprávněné.

Podle CFPB bylo cílem volané zastrašit a neoprávněně je donutit k platbě. Na konci března letošního roku proto podala na inkasní agentury i Global Connect žalobu. Jejím cílem je zákaz činnosti pro všechny společnosti, které se v tomto případě dopustily neetického jednání, a trest pro jejich vedení.

Klamavými či neetickými robotelefonáty se zabývá i americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Podle ní se robotelefonáty, které jsou až na výjimky nelegální, společnostem i přes veškeré zákazy a pokuty vyplatí. Levné je volání i automatizované vytáčení přes internet, pokud je číslo zablokováno, není obtížné ho změnit. Naopak vystopovat původce robotického telefonátu bývá pro vládní úřady obtížné a spojené s rozsáhlými byrokratickými úkony.

Lepší zprávy dorazily z Velké Británie. Vláda tam v prvním dubnovém týdnu zpřísnila pravidla pro společnosti provozující obtěžující telefonáty a zvýšila pokuty pro ty, které budou nařízení ignorovat. Jedná se také částečně o úspěch petice spotřebitelské organizace Which?, kterou podepsalo přes 170 000 lidí. Až do nedávna bylo možné potrestat společnosti až od určitého množství způsobené škody, nyní je však v Británii možné stíhat jakéhokoliv provozovatele telemarketingu, jehož telefonáty budou vyhodnoceny jako obtěžující či vzbuzují úzkost.
 

Související články