poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google čelí obvinění ze zneužití dominantního postavení na trhu

30.4.2015

Provozovatel vyhledávače Google je Evropskou komisí obviněn ze zneužití dominantního postavení na trhu. Týká se to zejména služby Google Shopping, která umožňuje srovnávání cen různých produktů na trhu. Google podle Komise manipuloval s výsledky vyhledávání a zobrazoval Google Shopping přednostně před jakýmikoliv oblíbenými lokálními srovnávači cen.

Svým počínáním měl Google ostatním srovnávačům ubírat návštěvnost a deformovat trh, služba Google Shopping je tedy nyní předmětem vyšetřování. Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC je spuštění vyšetřování přelomovou událostí. Jedná se totiž o první průlom v podezření na zneužití postavení Google na trhu. „Internetové vyhledávače hrají v současné době na digitálním trhu významnou roli a jejich neutralita je důležitá,“ říká ředitelka BEUV Monique Goyensová. Podle BEUC se jedná o téma, kterému by se měly spotřebitelské organizace pečlivě věnovat i do budoucna.

Další vyšetřování Evropské komise se týká operačního systému pro chytré telefony Android, který je rovněž vyvíjený Googlem. Komisi se nelíbí, že Google výrobcům telefonů zakazuje využívat alternativní systémy vycházející z Android, jako je například CyanogenMod.

Android je ale přitom vyvíjen jako takzvaný „open-source“ software, tedy takový program, do něhož může kdokoliv volně zasahovat a takto ho i šířit. Kritikům Androidu podle britského serveru Bitterwallet vadí, že na telefonech s tímto systémem jsou předinstalované aplikace od Googlu, kterých se je obtížné zbavit.

Kritice čelí i služba Google Maps. Provozovatelům konkurenční služby Nokia Maps se nelíbilo, že jejich produkt nabízel Google ve vyhledávání prostým textovým odkazem, zatímco služba Googlu se zobrazovala včetně obrazu a miniatury vyhledávaného cíle.

Obvinění Googlu má však i své kritiky. Na některé protiargumenty upozorňuje například server Živě. Ten píše, že uskupení FairSearch, které je jedním z nejhlasitějších kritiků Google a lobbuje za jeho potrestání, se skládá převážně z významných konkurentů provozovatele nejznámějšího vyhledavače, jako jsou Microsoft, Oracle či Nokia.

Související články