poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na lahvích alkoholu by mohly přibýt informace o kaloriích

29.4.2015

Evropský parlament plánuje, že na lahvích alkoholu přibydou kalorické hodnoty, přesné složení a několik varování. Iniciativu zatím podporuje parlamentní výbor pro zdravotnictví, evropští poslanci se ale obávají silné lobby výrobců alkoholu.

Poslanci apelovali na Evropskou komisi, aby připravila návrh předpisu o uvádění přesných kalorických hodnot a složení u alkoholických nápojů. Předpis by měl v ideálním případě vstoupit v platnost od roku 2016. Iniciativu podpořil parlamentní výbor pro zdravotnictví.

Návrh předpisu by měl upravovat uvádění přesné kalorické hodnoty alkoholického nápoje, použitých barviv a konzervantů. Přibýt by měla také varování, například o nevhodnosti pití alkoholu při řízení či v těhotenství. Mnozí výrobci je sice již na láhvích uvádějí, zatím však jen na dobrovolné bázi. Podle Ilarie Passaraniové z Evropské spotřebitelské organizace BEUC je současný boj proti alkoholismu chvályhodný, na kalorické hodnoty nápojů se při něm však zcela zapomíná. Jedna sklenička vína může obsahovat stejné množství kalorií jako sladký zákusek.

Zavedení povinného označení kalorických hodnot a přesného složení na obalech alkoholických nápojů bylo plánováno již na rok 2011, tehdy tomu však zabránila lobby výrobců. Francouzský list L’Express na svých internetových stránkách informoval, že některé pivovary již začaly uvádět kalorické hodnoty nápojů. Tyto hodnoty výrobci využili i v reklamě, kdy propagovali pivo jako zdravější nápoj než víno. Zásadní chyba však byla v tom, že jak u piva, tak u vína počítali s „porcí“ 100 ml a takové množství je při obvyklé konzumaci nesrovnatelné. Jak uvádí L’Express, málokdo se spokojí s třetinou malé plechovky piva, zatímco pití vína po jedné deci je obvyklejší.

Výrobci a prodejci vína zase svou nechuť uvádět kalorické hodnoty a přesné složení vysvětlovali tak, že jejich výrobek nemá pevně danou recepturu. Každý rok víno obsahuje jiný poměr přídatných látek, neustále tisknout nové etikety by podle Evropské asociace producentů vína bylo likvidační.

Související články