poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google a Bing pomohou v boji proti predátorským půjčkám

5.5.2015

Kalifornie dlouhodobě vede válku proti poskytovatelům lichvářských půjček, nyní její poslanci získali cenné spojence. Dva největší vyhledavače na internetu Google a Bing přislíbily, že přestanou zveřejňovat reklamu společností bez licence a odstraní je i z výsledků vyhledávání. Informuje o tom portál Consumerist.

Nelicencované společnosti, které nabízejí vysoce úročené predátorské půjčky, cílí zvláště na nejchudší vrstvy obyvatelstva a zcela ignorují zákonné povinnosti.

Díky zásahům Googlu a Bingu, pod který spadá i vyhledavač Yahoo, bude z vyhledávání vyřazeno celkem 39 společností poskytujících lichvářské půjčky. Seznam se pak bude rozšiřovat o každou společnost, jíž bude v Kalifornii zakázáno provozování finančních služeb. Po zadání příslušných klíčových slov budou vyhledavače přednostně zobrazovat zpravodajství o nelegálních praktikách lichvářských firem, případně o uděleném zákazu činnosti.

Boj proti takovým společnostem je náročný. Často se jedná o společnosti fungující z jiného státu. V případě, že na ně dopadne penalizace či zákaz činnosti, pouze se přejmenují a v nelegální činnosti pokračují dál. Kalifornští poslanci proto oceňují, že provozovatelé vyhledavačů nepoctivce připraví o kanál k šíření reklamy.

Nevýhodnými půjčkami, které nebankovní společnosti často poskytovaly i žadatelům bez jakéhokoliv prověření jejich platební morálky, se zabývá i dTest. V minulosti například zveřejnil galerii neetických reklam jejich poskytovatelů . Mezi spotřebiteli se pak snaží šířit finanční gramotnost, připravil pro ně například kalkulačku RPSN.
 

Související články