poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyjednávání o TTIP je neprůhledné a opomíjí spotřebitele

7.5.2015

Vyjednávání o finální podobě Transatlantického partnerství pro obchod a investice (TTIP) nadále probíhá za zavřenými dveřmi a vzbudilo tak další vlnu kritiky ze strany Evropské spotřebitelské organizace BEUC. Ředitelce BEUC Monique Goyensové vadí i to, že se vyjednávání přesouvá od zajištění veřejného zájmu k čistě tržním otázkám.

Elektronický zpravodaj BEUC z konce dubna letošního roku kritizuje podobu devátého kola vyjednávání o TTIP, které probíhalo v New Yorku. Spotřebitelské organizaci vadí hlavně nulová transparentnost jednání. Veškeré zápisy z jednání jsou zcela neveřejné, k výtahům nejdůležitějších bodů jednání nemá přístup ani odborná veřejnost. Na totéž si stěžuje i evropský ombudsman.

Na současná vyjednávání si na svém blogu stěžuje i ředitelka BEUC Monique Goyensová. V příspěvku věnovanému devátému kolu jednání o TTIP se věnuje sporu o standardy. Zde na sebe naráží evropský princip prevence a americký přístup, v němž je nejdůležitější výsledný produkt. Spor se v tomto případě týká zvláště přístupu ke geneticky modifikovaným plodinám (GMO), potenciálním endokrinním disruptorům v kosmetice či krmení dobytka proteinem ractopaminem, jehož použití je v mnoha zemích zakázáno.

Goyensová ani jednu z vyjednávajících stran nepodezírá, že by chtěla snížit své standardy, problém je však v jejich současné podobě. Co je pro EU standardem, to americká strana považuje za tržní bariéru. Navíc američtí výrobci považují mnohé z obav EU za vědecky nepodložené a žádají, aby například podezření na škodlivost GMO dokázali jakoukoliv vědeckou studií.

Co však Goyensové vadí nejvíce je to, že v tuto chvíli se směr vyjednávání přesunul od spotřebitele směrem k producentovi. TTIP se tak snaží spíše o usnadnění přístupu na trh než o kvalitu prodávaných produktů. Podle ředitelky BEUC by však zájmy trhu neměly převážit nad zájmy spotřebitele. Vysoké evropské standardy je podle ní nutné dodržet – vždy je podle ní lepší být opatrný a řešit prevenci než být nucen řešit následky neuváženého jednání.
 

Související články