poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

BEUC chce nová pravidla měření spotřeby aut

6.5.2015

Výrobci automobilů používají mnohé triky, které při testování vylepšují spotřebu. Průměrný motorista však na takto naměřené hodnoty nemůže dosáhnout. Na tuto skutečnost dlouhodobě poukazuje Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž cílem je dosáhnout modernizace podmínek měření spotřeby a odstranění kliček v pravidlech, které automobilky zneužívají.

Současná podoba měření průměrné spotřeby u automobilů je zastaralá a pravidla navíc poskytují výrobcům aut značný prostor k manévrování. Naměřená průměrná spotřeba tak u většiny aut neodpovídá realitě, což BEUC považuje za klamání spotřebitele. Je proto nutné, aby se podoba testování spotřeby změnila. Ve spolupráci s evropskými spotřebitelskými organizacemi realizuje BEUC kampaň, která upozorňuje na nešvary při oficiálním měření spotřeby.

Výrobci například před testem přehušťují pneumatiky a pro snížení vzdušného odporu zalepují veškeré disky pneumatik či škvíry na autě. Pro lepší výkon motoru také používají speciální maziva, která nejsou v běžné distribuci k dostání. Spotřebu snižuje také redukce hmotnosti vozu, například odstraněním rádia či klimatizace. Při testovacích jízdách výrobci také odpojují alternátor.

Svou roli v měření spotřeby hraje i to, při jaké teplotě vzduchu je automobil testován. Při vysokých teplotách a ve velkých nadmořských výškách může být podle BEUC spotřeba až o 2,3 % nižší. Automobilky proto například velmi rády využívají testovací okruhy v Pyrenejích. V neposlední řadě zaokrouhlení výsledků umožňuje výrobcům snížit naměřené hodnoty spotřeby až o 4 % oproti skutečnosti.

BEUC upozorňuje na nejkřiklavější případy klamavého uvádění dat o spotřebě a cituje test italské spotřebitelské organizace Altroconsumo, která zjistila, že udávaná spotřeba se může lišit až o 50 %, jak tomu bylo u Volkswagenu Golf 1,6 TDI. Cílem BEUC a jejích členů, mezi něž patří i dTest, je , aby při novém nastavení podmínek testování spotřeby již k podobným situacím nemohlo docházet. Apeluje proto na Evropskou komisi, aby nejpozději do roku 2017 přijala moderní standardy pro testování vozů.

Konference k tématu se bude konat již dnes v Bruselu, kampaň můžete sledovat i na sociálních sítích pod hashtagem #fuelconsumption.
 

Související články