poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Šmejdi“ v Mexiku opíjeli turisty a nutili jim pronájem chat

13.5.2015

Nejprve turisty pozvali na přednášku. Místo přednášky se však konala mnohahodinová předváděcí akce, jejíž účastníci byli nejprve vyhladověni a poté opiti. Většina z nich odešla s nechtěnou smlouvou o sdíleném pronájmu chaty. O praktikách takzvaných šmejdů v Mexiku informoval nedávno spotřebitelský server Consumerist.

Pracovní postup šmejdů v mexickém městě Puerto Valarta je jednoduchý. Americké turisty pozve jeden z místních obyvatel na krátkou přednášku, za jejíž vyslechnutí mají hosté dostat 450 dolarů. Ze slibované třičtvrtěhodinové přednášky se však stane mnohahodinová předváděcí akce. Pozvaní během ní nedostanou několik hodin najíst a napít. Poté, když už jsou vyhladovělí, se začne podávat silné pivo a víno. Alkohol na prázdný žaludek pak udělá své a většina účastníků si z akce odnese smlouvu o sdíleném pronájmu chaty na víkend v Mexiku. Podle některých poškozených byla do nápojů navíc přidána neznámá omamná látka.

Kromě nevyžádané smlouvy na sdílený pronájem si poškození z předváděcí akce odnesli i nové kreditní karty. Právě z nově zavedeného kreditního účtu byl pronájem zaplacen.

Poškozeným se podařilo kontaktovat mexickou spotřebitelskou organizaci Profeco a za její pomoci smlouvu i kreditní kartu zrušit. Doma je však uvítaly telefonáty od inkasních agentur, které se snažily částku za pronájem chaty vymoci. Vymáhání skončilo až po dvou letech, když se o případ začal zajímat investigativní štáb televize CBS.

Jak je vidět, problematika předváděcích akcí a tzv. šmejdů se zdaleka netýká jen Česka či východní Evropy. Objevují se například i v Německu, kde se jim říká „Kaffeefahrt“. I v ČR jsme se mohli setkat s případy, kdy „šmejdi“ důchodce opíjeli, případně je nechávali dlouhé hodiny vyhladovět a z předváděcí místnosti je odmítali pouštět bez podpisu smlouvy.
 

Související články