poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? varuje před padělanou vodkou

14.5.2015

Britská spotřebitelská organizace Which? nedávno varovala spotřebitele před falšovanou vodkou, která se ve velkém množství objevila na trhu. Vodka je podřadné kvality a může být i životu nebezpečná.

Padělaná vodka je v Británii většinou vydávána za tamní oblíbenou značku Glen’s Vodka. Jak uvedl Which?, padělky, které se poslední dobou na trhu vyskytují, jsou od originálních lahví snadno rozeznatelné. Zfalšované etikety obsahují překlepy, navíc bývají nalepeny křivě nebo výše či níže než u originálu. Padělaná vodka se vyznačuje také silným chemickým zápachem a necharakteristickou chutí. Že se jedná o padělek, může často napovědět podezřele nízká cena.

Pančovaná vodka může být podle britské spotřebitelské organizace nebezpečná. Na čištění podřadného alkoholu, z něhož se pančovaná vodka vyrábí, se často používají prostředky jako bazénová chemie, nemrznoucí směsi či odlakovače. Požití takového alkoholu může vyvolat závratě, žaludeční potíže či nekontrolovatelné zvracení, ve velkém množství může vést až k selhání ledvin či jater. Padělaná vodka může obsahovat i metanol, po jehož požití hrozí oslepnutí. Výjimkou nejsou ani otravy metanolem, které skončily úmrtím.

Which? upozorňuje, že falšování potravin je za kanálem La Manche velmi časté. Známá aféra s koňským masem vydávaným za hovězí vypukla v sousedním Irsku, průzkumy organizace Which? pak upozornily na aféry s falšováním jehněčího curry, tradiční pochoutky fish&chips či kozích sýrů.

Dobře známá je česká metanolová aféra z podzimu 2012, kdy na následky otravy nekvalitním falšovaným alkoholem zemřelo 51 lidí, mnozí další konzumaci alkoholu odnesli ztrátou zraku. Hlavní aktéři, podnikatelé Rudolf Fian a Tomáš Křepela, kteří vědomě uvedli na trh smrtelně nebezpečnou várku alkoholu, byli pravomocně odsouzeni k doživotním trestům. Aféra navíc rozkryla síť výrobců a prodejců padělaných alkoholických nápojů, která sahala i k některým oficiálním výrobcům.
 

Související články